مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1399/10/17     10:02:58 انتشار این فایل

آموزش هنر میناکاری

آموزش هنر میناکاری

آموزش هنر میناکاری

وسایل مورد نیاز

 1.  پرگار
 2.  قلم جهت رنگ گذاری و رنگ برداری اضافه
 3. قلم‌های دست ساز که توسط خود شخص ساخته می‌شود.
 4. رنگ مخصوص میناکاری (پودری)
 5.  صمغ مخصوص میناکاری
 6. ظرف مسی لعاب داده شده در طرح دلخواه

میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است با رنگ‌های پخته که سابقه‌ی آن به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد می‌رسد.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که میناکاری برای اولین بار در ایران به وجود آمده و بیش از نقاط دیگر تجلی یافته و سابقه‌ی این هنر به زمان اشکانیان و ساسانیان می‌رسد.

رواج صنعت میناکاری در اصفهان از دوران پهلوی و حدود ۱۳۱۰ شمسی است و طی سی سال اخیر به وسیله‌ی استاد هنرمند آقای شکرالله صنیع زاده بسط و توسعه یافته است.

مینا که طبعاً شفاف است شفافیت خود را از اکسید قلع به وجود می‌آورد. میناکاری روی مس انجام می‌شود. برای فراهم آوردن مینا ابتدا آن چیزی که می‌خواهند میناکاری کنند به هر شکل و هر اندازه باید به وسیله مس گر متخصص به شکل لازم درآید و پس از آن که ساخته شد استاد مینا کار به آن لعاب سفید رنگ می‌دهد معمولاً سه الی چهار بار لعاب داده می‌شود و در هر بار شی  به کوره می‌رود و حدود ۷۰۰ درجه حرارت می‌بیند تا رنگ لعابش ثابت شود بعد روی آن با رنگ‌های گوناگون نقاشی می‌شود.

شیء باز هم به کوره می‌رود و حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه حرارت می‌بیند تا رنگ‌ها به صورت مطلوب درآید.

همچنین از چوب‌های کبابی و یا چوب‌هایی که توسط اشخاص تراشیده می‌شود استفاده می‌گردد.

مراحل کار

 1.  رنگ آبی لاجوردی را با میزان مساوی صمغ مخلوط کرده به گونه‌ای که رنگی با پوشش دهی کامل به دست آید. توسط قلم مو مرکز ظرف را رنگ کنید.
 2.  توسط قلم موی دیگری اضافه‌های رنگ در حاشیه طرح را تمیز نمائید.
 3.  دهانه‌ی پرگار را به اندازه‌ی ۲/۵ سانتیمتر باز کنید. این میزان برای هر بشقاب یا کار دیگر ممکن است تغییر کند.
 4.  با استفاده از پرگار باز شده مرکز بشقاب را پیدا کنید. در ضمن دایره را قسمت بندی کرده تا نقش از پراکندگی مساوی برخوردار شود.
 5.  توسط قلم ظریف نقش مورد نظر را بکشید به گونه‌ای که رنگ اضافه برداشته شود و رنگ سفید زمینه مشخص گردد. نقوش انتخاب شده سنتی بوده و بستگی به ذوق شخصی دارد البته هنرمندان این رشته از طرح‌های اسلیمی استفاده می‌نمایند.
 6. خطوط سفید به دست آمده را با رنگ آبی فیروزه‌ای پرکنید. باید توجه داشته باشید که رنگ‌ها متضاد بوده یعنی آبی فیروزه‌ای روی آبی لاجوردی و برعکس.
 7. مرز‌های طرح‌های پر شده از مرحله‌ی قبل را با قلم مخصوص دورگیری که بسیار ظریف و نازک است دورگیری کنید.
 8. خطوط نازک برای مشخص کردن و جدا نمودن طرح از زمینه است. پس خطوط را در مرز رنگی بکشید تا رنگ طرح اسلیمی در بین خطوط قرار گیرد.
 9.  اطراف طرح را با نقش‌های گل و برگ پر کنید.
 10.  توسط قلم موی تمیز رنگ‌های اضافه را از دور طرح برداشته و با قلم، خطوط اصلی هر مرز را بکشید تا زمینه‌ی بشقاب مشخص شود.
 11.  با قلم ظریف‌تر دور طرح را خالی کنید (دورگیری نمایید) نقوش اضافه و ریز را بکشید. بقیه کار همانند توضیحات قسمت مرکزی است. در نهایت کار را جهت ثبات رنگ و درخشان شدن به کوره برده تا در درجه‌ی حرارت مشخص به آن گرما دهند.

بازگشت

آموزش هنر میناکاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .