عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1394/11/24     22:13:21 انتشار این فایل

استاد آراز محمدی پیشکسوت تولید چاروق در استان زنجان

استاد آراز محمدی پیشکسوت تولید چاروق در استان زنجان

همواره اساتید و هنرمندان در جامعه ما جزو قشر گمنام بوده اند و تعداد کمی از هنرها و هنرمندان در دوره هایی برای مردم و جامعه شناخته شده اند.

این موضوع درباره هنرمندان صنعتی کار یا تولیدکنندگان صنایع دستی موضوعیت بیش تری دارد تعداد  بسیار کمی از اساتید هنرهای سنتی برای مردم شناخته شده هستند شاید دلیل آن کم کاری اعضاء و اصحاب رسانه یا عدم حمایت از هنرمندان باشد

امروز تصمیم گرفتیم یکی از اساتید زنجانی که بیش از شصت سال از عمر خود را صرف تولید و سرپا نگه داشتن هنر این مرز و بوم کرده را معرفی کنیم

استاد آراز محمدی متولد سال 1324 زنجان میباشد در خانواده ای مذهبی و هنرمند به دنیا آمد بنا به گفته خود ایشان از سن 8 سالگی در نزد پدر خود مشغول به آموزش هنر چاروق دوزی می شود. در آن دوره به دلیل شرایط اجتماعی و خانوادگی از تحصیل جدا مانده و به سراغ کار و آموزش حرفه چاروق دوزی می رود . پس از چند سال برای آموزش و همچنین کسب درآمد سراغ اساتید دیگری و درکنار اساتیدی همانند استاد مهدی خطیبی ، حاج موسی ، حاج مصیب ، و استاد اصغر خطیبی آموزش می بیند.

بنا به گفته خود استاد آقای مهدی خطیبی نقش بسزایی در آموزش و رشد ایشان داشته اند

پس از 15 سال شاگردی و آموزش در محضر اساتید فن به  خدمت  سربازی اعزام میشود در طول خدمت با شرکت در کلاس های سواد آموزی به تحصیل علم میپردازد .پس از پایات خدمت سربازی  به صورت جداگانه شروع به فعالیت می کند و تا به امروز نزدیک به 47 سال است که در این شغل مشغول به کار بوده و می توان گفت چراغ هنر استان ، علل خصوص در این بخش را روشن نگه داشته است هنوز هم اگر به بازار زنجان و مغازه کوچک و گرمشان نگاهی بیاندازیم خواهید دید که با چه عشق و علاقه ای مشغول به دوخت و هنرنمایی است. علارغم سن بالای استاد ،دارای روحیه و اخلاق بسیار خوبی به نحوی که وقتی از ایشان برای همکاری با فروشگاه و عرضه محصولات تولیدی ایشان در فروشگاه اینترنتی شوال صحبت کردیم با گشاده رویی  از آن استقبال کرده و همکاری صمیمانه ای باما داشت .

واما چاروق :

یکی از صنایع دستی مشهور استان زنجان که در زیبایی و هنر مثال زدنی است .چاروق نوعی پاپوش چرمی می باشد که در گذشته برای استفاده های روزانه و محافظت از پا تولید می شد. قدمت این محصول را به زمان ساسانیان می رسانند در ابتدا هر فردی برای رفع نیازهای خود پاپوش خود را می دوخت ولی بعدها شغل چاروق دوزی به وجو آمد.چاروق های اولیه از نظر ساختمان بندی و قالب همانند چاروق های امروزی بوده با این تفاوت که بصورت کامل از چرم گاو دباغی شده تولید می شد .با گذشت زمان و  تولید کفش های امروزی و رفع نیاز روزانه مردم چاروق جنبه تزئینی پیدا می کند.

در ادامه نمونه ای از چاروق های اصلی را که در سالهای دور تهیه تولید میشد را مشاهده میکنید .همانطور که اشاره شد ساختار اصلی و جنس کلی چاروق ها از چرم دباغی شده بوده است.

سبک امروزی چاروق های امروزی از 80 سال پیش ارائه و تولید شد.

امروزه علاوه بر استفاده از چرم در چاروق برای زیبایی و جلوه بخشیدن به این محصول از ابریشم و مخمل سرخ و سیاه و همچنین سیم گلابتون استفاده می شود

بازگشت

استاد آراز محمدی پیشکسوت تولید چاروق
شکل اولیه چاروق در عصر ساسانیان
شکل اولیه چاروق در عصر ساسانیان
شکل اولیه چاروق در عصر ساسانیان
شکل اولیه چاروق در عصر ساسانیان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .