عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1394/11/28     12:41:08 انتشار این فایل

قلعه بهستان

قلعه بهستان

پی رو مقالاتی که قرار شد در مورد جاذبه های گردشگری کشور عزیزمان بنویسیم ، امروز قرار است به قلعه بهستان سفر کنیم ، قلعه ای که در یک کیلومتری جنوب شرق روستای بهستان واقع در شهرستان ماهنشان یکی از شهر های زنجان قرار گرفته است .

در دور نمایی که می توان از این شهر توصیف کرد ، میتوان دو صخره ی بزرگی به فاصله صدمتر از یکدیگر را دید که روستای بهستان یا قیزلار قلعه سی ( نام بومی روستا ) را در میان گرفته است . صخره ای که در سمت غربی روستا قرار گرفته است به قلعه بهستان معروف است .

بر اساس سفال های بدست آمده از سده های پنجم و ششم ه.ق در اطراف قلعه به طور تقریبی میتوان گفت که قدمت قلعه به سده های میانی دوره اسلامی می رسد .

از آنجایی که تمامی شهر ها و روستا ها و کلا تمدن بشری در کنار رود خانه ها شکل گرفته است ، روستای بهستان نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که قسمت شمال و شمال شرقی قلعه بهستان مشرف به رود خانه ی قزل اوزن می باشد . در این قسمت از قلعه که به سمت رودخانه می باشد پلکان هایی سنگی به صورت راهرو ها و دالان های باریکی در بدنه صخره تراشیده شده است که در مواقع خطر مورد استفاده قرار می گرفت .

بر اساس شرایط  زمانی خاص آن دوران حاکمان برای دفاع از خود و مردم اقدام به ساخت طبقات بالای دژ کردند و از طرفی طبقات پایین محل نگهداری آذوقه مردم بوده است . روزگاری در ضلع های غربی و شرقی دژ راه پله هایی به صورت زیگزاگی وجود داشته که از پایین ترین قسمت ضلع شمالی شروع میشده ولی امروزه به دلیل فرسایش طبقات زیرین آن تردد در این مسیر خطرناک و تقریبا ناممکن است .

راه پله های ضلع شمال غربی قلعه به عنوان یکی از مناطق دست نخورده و سالم دژ بهستان است که بالای این پله ها اتاقی به شکل طاق محراب های مسجد دوران اسلامی وجود دارد و راه پله های زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک معماری است .

قسمت بالای قلعه که با گچ معماری شده و داخل آن حوضی به ابعاد 7 در 3 متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با استفاده از لوله های آب گلی نیم متری به اسم گنگ ، آب آن تامین می شده است . هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با کوه نوردی می توان بر بالای قلعه با تخته سنگ های عظیم مسطح آن رسید .

چگونه به قلعه بهستان برسم ؟

 

پس از طی مسافت 35 کیلومتر از زنجان به سمت تبریز به کمک تابلو های راهنما وارد جاده ماهنشان میشویم که از آنجا تا این شهر حدود 70 کیلومتر مسیری کوهستانی و البته با آسفالت مناسب پیش رو داریم ، که البته مقصد اصلی ما روستای بهستان است که در فاصله ی 12 کیلومتری نرسیده به شهر ماهنشان قرار دارد .

بعد از طی مسافتی حدود 55 کیلونتر و گذر از روستای مادآباد به روستای ایلی بلاغ که میرسیم قلعه نمایان میشود .

وارد روستا که میشویم از دور دو حجم صخره ای عظیم به فاصله حدود صد متر از یکدیگر دیده میشوند .

سمت راستی همان قلعه بهستان است که از روستای ایلی بلاغ مشاهده می شود . رودخانه قزل اوزن که از پای قلعه عبور می کند در راستای ایلی بلاغ و بهستان را از هم جدا میکند بنابراین برای رسیدن به قلعه از

روستای ایلی بلاغ یا باید از رود خانه عبور کرد و از پله های کنار قلعه بالا رفت و یا اینکه حدود 5 کیلومتر در جاده اصلی ادامه مسیر داد و پس از عبور از روستای ( سریک ) و ( تک آغاجی ) وارد روستای بهستان شویم که تمام مسیر تا پای قلعه ماشین رو است .

و ضمنا در روستای ایلی بلاغ و در کنار قلعه و رودخانه مکان هایی برای استراحت و برپا نمودن چادر برای ماندن در شب نیز وجود دارد .

نکاتی که باید در سفر به قلعه بهستان توجه کنید :

- با توجه به کوستانی بودن این منطقه توصیه می شود که در فصل های بهار و تابستان اقدام به سفر به این مکان نمایید یا در غیر اینصورت لباس گرم یادتان نرود .

- حتما برای راحت بودن خودتان کفش و لباس کوه نوردی همراه داشته باشید .

- به دلیل زیبا و بکر بودن منطقه حتما دوربین با خودتان داشته باشد . 

 

مقاله بعدی : رختشوخانه زنجان استفاده از هنر برای آسایش مردم

بازگشت

قلعه بهستان
قلعه بهستان
قلعه بهستان
قلعه بهستان
قلعه بهستان
قلعه بهستان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .