عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1394/12/02     14:27:37 انتشار این فایل

سفر به روستای شیلاندر

سفر به روستای شیلاندر

یکی از زیباترین روستاهایی که در شهر زنجان قرار دارد روستایی به نام شیلاندر ( چیلاندر ) که در 64 کیلومتری زنجان قرار گرفته است . ساختار این روستا بر اساس جغرافیای منطقه از ساختار پلکانی تبعیت می کند .

طبیعت روستای شیلاندر یکی از بکر ترین مناطقی است که طبیعت گردان حرفه ای به خوبی از آن یاد میکنند . معماری این روستا شبیه به ماسوله است که به شکل جالبی در بافت کوهستانی منطقه جای گرفته است .

آبشار های فراوانی که در این منطقه قرار گرفته ، چشم هر طبیعت گردی را به خود خیره می کند . از درختان بومی منطقه که زیبایی روستای شیلاندر را دو چندان می کند ، می توان زالزالک سفید و قرمز را نام برد . از دیگر جاذبه های روستای شیلاندر دریاچه های کوچک وعمیقی است که در ته دره و در مسیر رودخانه ها تشکیل شده است و کاملا محیا برای کسانی است که دنبال هیجان و صخره نوردی هستند.

در میان زیبایی های طبیعت شیلاندر ، سکوت تلخی که بر روستا حاکم است گواه بر این دارد که بر اثر نا مهربانی هایی که از سوی برخی مسئولان شده  این روستا خالی از سکنه میباشد ، ولی در عوض همتای آن ماسوله که شباهت زیادی به همدیگر دارند پر از هیاهوی گردشگران میباشد . البته مطرح کردن این مشکلات دیگر کاری از پیش نمی برد ، اکنون زمان آن رسیده که هر کس بنا به جایگاهی که دارد گوشه ای از تصاویر این طبیعت زیبا را به دست گردشگرانی که شیفته ی مکان هایی بکر میباشند ، برسانند .

دسترسی به شیلاندر :

 

با عبور از بزرگراه 22 بهمن که بدون ترافیک میباشد پس از رسیدن به میدان مدرس به سمت راست یعنی شمال شهر راه را ادامه می دهیم که به جاده زنجان - تهم می رسیم ، پس از طی مسافت 17/5 کیلومتر یا به مدت 19 دقیقه به دریاچه سد تهم می رسیم که البته اگر عجله ای نباشد منظره ی خوبی برای توقف و تماشا دارد .

در مقاله های بعدی حتما به سد تهم زنجان نیز پرداخته خواهد شد . پس از کمی لذت از تماشای مناظر دوباره به راهمان ادامه می دهیم . از دریاچه سد تهم تا روستای شیلاندر حدود 24 دقیقه یا 25 کیلومتر راه داریم ، همین طور که در امتداد جاده تهم حرکت می کنیم پس از طی مسافتی با توجه به تابلوهای راهنما به جاده فرعی که منتهی میشود به روستای شیلاندر میرسیم ، بعد از طی حدود 5 کیلومتر جاده خاکی شما در یک منطقه ی بکر به نام روستای شیلاندر قرار می گیرید .

امید است که با رونق گردشگری این منطقه اهالی روستا دوباره به خانه های خود برگشته و همیشه اجاق های این روستا را روشن نکه دارند .

 

بازگشت

روستای شیلاندر
روستای شیلاندر
روستای شیلاندر
روستای شیلاندر
روستای شیلاندر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .