عنوان مقاله
رضا مسلمی     تاریخ و زمان درج     1394/12/11     11:14:38 انتشار این فایل

معبد داش کسن معروف به معبد اژدها

معبد داش کسن معروف به معبد اژدها

معبد باستانی داش کسن که توسط جهانگردان  به معبد اژدها معروف گردیده است ، در حاشیه ی روستای ویر در 13 کیلومتری شهر تاریخی سلطانیه واقع شده است که معبد به نقش دو اژدهای برجسته و چند محراب اسلامی در دو سمت خود و به قرینه یکدیگر قرار گرفته است. معبد داش کسن یکی از بی نظیرترین معابد سنگی ایران است؛ معبدی با طرح اژدها که وقتی گردشگران آن را می بینند تصور می  کنند با معبدی چینی روبرو هستند.

شکل گیری معبد پس از مرگ ارغوانشاه ، با پشتکاری خواهر سلطان محمد خدابنده، الجای خاتون  آغاز شد ، ولی بدلایلی به پایان نرسید. این معبد یکی از با ارزش ترین نمونه های معماری صخره ای از نظر نقشه و نقوش تزئینی در طول تاریخ معماری ایران به شمار می رود. در معبد داش کسن نقوشی از هنر چینی بکار رفته است. نقشهای اژدها به طول 5 متر و عرض 1.5 متر در زمره بزرگترین نقوش تزئینی این معبد به شمار می رود که در پیخ و خمهای شگفت انگیز خود ، رموز نهفته ای وجود دارد. دیگر نقوش تزئینی این معبد ، طاقچه های بسیار فاخری می باشد که در ضلع شرقی و غربی معبد در کنار نقوش اژدها کنده کاری شده است. اين طاقچه ها با مقرنسهاي بسيار زيبايي شکل گرفته که ياد آور استادي هنرمندان سنگ تراش معبد در آن دوره بوده است. همچنین نقوش اسلیمی که در نوع خود ماهرانه تراشیده شده اند با طرح های بسیار متنوع بیانگر فعالیت مسلمانان در پدید آوردن این معبد می باشد. در ساخت معبد داش کسن ، همواره پیروی از تقارن طولی مد نظر بوده و این تقارن در کلیه بخش های معبد به چشم می خورد. 

درون مجموعه معبد ، سه غار نسبتاً عمیق در دل کوه کنده شده است که کنده کاری های زیبایی را درون خود جای داده است. مجموعه آثار کنده کاری این محل ، یادگار هنرمندان چینی است که به فرمان الجایتو از چین فراخوانده شده بودند.

براساس فرضیه ای ، غارهای معبد در دو دوره تاریخی جدا از هم مورد استفاده قرار گرفته است. در دوره اول ، این غار نیایشگاه آئین مهرپرستی در عهد ساسانی بوده است اما از این دوره آثاری بجای نمانده است. در دوره دوم که نقش اژدها، برگ مو ، پیچک و طرح های اسلیمی ، یادگار آن دوره می باشد ، به دوران فرمانروایی ایلخانان متعلق است.

یکی از دلایل معروف بودن این معبد وجود نقش های اژهای آن می باشد که نمونه های مشابه آن را آنوبانینی در هیچ جای دیگری از ایران مشاهده نکرده است. طبق نظر برخی از کارشناسان باستان شناسی ، قدمت معبد داش کسن به قبل از اسلام بر می گردد که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن اضافه شده است. 

اژدهای نقش شده در معبد داش کسن یا معبد اژدها
در حال حاضر؛ چیز زیادی از این معبد باقی نمانده است و تنها سنگ های بزرگ و پراکنده در گوشه کنار معبد دیده می شود. محدوده معبد اژدها مستطیلی شکل  و به ابعاد تقریبی 100 متر در 50 متر است که یک قسمت از آن به واسطه حفاری در تپه ایجاد شده است. معبد در دامنه تپه ای قرار دارد  و مشرف به دشتهای وسیع و زیبایی است.

سنگ های سبز بکا گرفته شده در حصار ارگ سلطانیه ، مطمئناً از محل تاریخی داش کسن بریده شده است ، در نتیجه برش و انتقال سنگ ، فضای لازم جهت کنده کاری و دخمه سازی در این محل فراهم شده است و این مکان با اندکی تغییرات به آرامگاه تبدیل شده است. بنابراین ، محوطه تاریخی داش کسن را می توان در ردیف آرامگاه های  دوره ایلخانی دانست.

بنظر می آید هنرمندان خلاق معبد صخره ای در خلق حجاری ها و کنده کاری های زیبا که در غرب و شرق نیایشگاه گسترده شده است علاوه بر مهارت در تکنیک سنگ تراشی از اصول پیکر تراشی در این مجموعه الهام گرفته اند.

معبد تاریخی داش کسن از سمت شمال به دشت سلطانیه و بنای تاریخی آرامگاه سلطان محمد خدابنده اشراف دارد. معبد در کنار شهر قدیم سلطانیه با گنبد رفیع آن ، آرامگاه چلبی اوغلو و آرامگاه ملا حسن کاشی ، در مجموع محور فرهنگي تاريخي سلطانيه را تشکيل مي دهد. 
راه رسیدن به معبد چندان جالب نیست و بعد از روستای ویر ، یک راه خاکی و بدون تابلو راهنما وجود دارد. از حاشیه روستا تا معبد ، حدود 5 کیلومتر را باید طی کرد تا به معبد داش کسن (معبد اژدها) رسید.

بازگشت

معبد داش کسن معروف به معبد اژدها
معبد داش کسن معروف به معبد اژدها
معبد داش کسن معروف به معبد اژدها
معبد داش کسن معروف به معبد اژدها
معبد داش کسن معروف به معبد اژدها
معبد داش کسن معروف به معبد اژدها

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .