عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/12     11:57:32 انتشار این فایل

پل تاریخی حاج سید محمد زنجان

پل تاریخی حاج سید محمد زنجان

به جنوبی ترین قسمت زنجان که بروی ، بعد از گذر از هیاهوی خیابان خیام و آن ترافیک اتوموبیل ها در کنار مسافرانی که قصد سفر به کردستان را دارند که بایستی منظره ای بسیار زیبا نظر هر ببیننده ای را جلب میکند ، مسیر رودخانه زنجان رود که البته الان هیچ آبی (به جز در فصل های بارانی) در آن موجود نیست. بر روی این رودخانه 3 پل بسیار مهم و تاریخی قرار گرفته که گویند ارتباط بین روستاها و شهرهای اطراف به دلیل پر آبی زنجان رود فقط و فقط این پل ها بوده است . 3 پلی که گویا در این هیاهوی شهر ساکت و آرام در کنار هم آرمیده و خاطراتشان را بازگو میکنند.
هر 3 این پل ها تقریباٌ به یک شکل ساخته شده اند و در زبان محلی ، زنجانی ها به آن اوچ گوزلو کورپی می گویند که اوچ یعنی همان عدد 3 و گوز یعنی چشم و کورپی به پل گفته میشود. حال این اصطلاح یا به خاطر شکل آنهاست که سه قوس بزرگ دارند و یا جمع آن 3 را اینگونه نامگذاری کرده اند ، مشخص نیست.
نام اصلی این پل ها 1.پل تاریخی حاج سید محمد زنجان 2.پل تاریخی میربهاالدین زنجان و 3.پل تاریخی سردار زنجان می باشد.
در این مقاله به بررسی پل تاریخی حاج سید محمد زنجان پرداخته و در مقالات بعدی به معرفی2 پل دیگر خواهیم پرداخت.
پل حاج سید محمد مربوط به دوره قاجار است و همانطور که گفته شد ، بر روی رودخانه زنجان رود واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۴۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


گویند حاج سید محمد که از تجار و خیرین زنجان در عصر ناصرالدین شاه قاجاربود حدود سال 1300 این پل را ساخته است.
 نام دیگر پل حاج سید محمد «قره تپه» است
نام دیگر پل حاج سید محمد قره تپه است و قره تپه کلمه‌ای آذری به معنی تپه سیاه است و علت این نامگذاری به خاطر همجواری پل حاج سید محمد با روستای قره تپه است.

پل حدود  195 طول دارد و عرض آن 5/6 متر است. پل دارای سه چشمه یا دهانه بزرگ و دو دهانه کوچک برروی پایه های سنگی، با طاقهاي جناغی است. پایه های پل تا ارتفاع 2 متر با سنگ های سفيد به ابعاد 55*10 سانتی متر و ملات ساروج ساخته شده و در داخل و هسته پایه ها، از سنگ های درشت رودخانه استفاده شده است. پایه های پل در جهت بالادست، چند ضلعی و در پایین دست نیم دایره شکل گرفته است .
دهانه میانی پل که بزرگتر از دیگر دهانه هاست، 10/9 متر عرض و از سطح آب حدود 5/6 متر ارتفاع دارد . دهانه های جانبی پل نیز 80/4 متر ارتفاع – از سطح آب - و 90/4 متر پهنا دارد . در میانه دهانه های اصلی پل و برروی پایه ها، دو دهانه کوچکتر نیز با طاق جناغی و عرض 30/2 متر ساخته شده است. این دهانه ها علاوه بر کاهش وزن پل و صرفه جويی در مصالح، آبهای طغیانی را از خود عبور می دهد. مثل آن دو پل دیگر، در هسته آجری این پل نیز فضاهای خالی طاقدار زیادی تدارک دیده شده که این امر باعث سبکی وزن پل، فشار کمتر بر پایه ها و صرفه جويی در مصالح می شود. این فضاها به تعداد 12 عدد، در پایه های متکی بر کناره های رودخانه و در فاصله بین دهانه ها تعبیه شده است.


تمام طاق ها و بدنه اصلی پل با آجرهايی به ابعاد 5*25*25 سانتی متر ساخته شده است. بستر رودخانه در محل برپایی پل، سنگ فرش شده بود که بعد از خرابی، توسط سازمان میراث فرهنگی با سنگ های رودخانه ای بازسازی شده است. سطح گذرگاه پل، جان پناه هایی در طرفین دارد و به جهت ارتفاع زیاد دهانه میانی، از وسط به طرفین شیب ملایمی دارد و با سنگ های رودخانه ای فرشی شده است.

سفراش میکنم حتماٌ از این پل بسیار زیبا بازدید کنید ، مسیر درسترسی به این پل از شرقی ترین ورودی شهر زنجان یعنی میدان بسیج فقط حدود 8 دقیقه زمان خواهد برد. نقشه مسیر هم برای راحتی در زیر آورده شده است.

 

بازگشت

پل تاریخی حاج سید محمد زنجان
پل تاریخی حاج سید محمد زنجان
پل تاریخی حاج سید محمد زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .