عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/13     16:59:12 انتشار این فایل

مسجد خانم بنای فراموش شده دوره قاجار

مسجد خانم بنای فراموش شده دوره قاجار

ساخت مدارس،  مساجد و وبناهای عام المنفعه از سوی بانوان متدین و مقتدر در طول تاریخ جامعه دارای سابقه ای می باشد. این  امر بر ارزش و اعتبار این بناهای مذهبی افزوده است. مسجد گوهر شاد در مشهد و مدرسه چهار باغ در مشهد از این دسته بناها می باشند. 

این بنا به درخواست «جمیله خانم» دختر حسینقلی خان ذوالفقاری نظام الدوله ، خواهر ذوالفقار خان اسعد الدوله  و همسر رضاقلي خان فخيم‌الدوله  توسط استاد «اسماعیل بنا » ساخته شد و به همین دلیل به مسجد خانم معروف شده است. «جمیله خانم» از بانوان نیکوکار این خاندان بوده است. «جمیله خانم» اموال خود را به احداث مسجد و مدرسه ای در زنجان صرف کرد. 

تاریخ ساخت این مسجد به سال 1322 هجری قمری برمی گردد.

«جمیله خانم» پس از اتمام مسجد فوت کرد و قبل از فوت دختر خود «قمر تاج خانم» را بعنوان نخستین متولی آنجا ، طبق وقفنامه ای که در 22 محرم الحرام سال 1326 هجری قمری تنظیم کرد ، برگزید.

«جمیله خانم» تمامی مخارج امام ، طلاب ، مدرسین ، مؤذن ، خادم ، متصدیان و مباشران و نیز صرف عزاداری دهه عاشورا ، شب های قدر ماه رمضان را در وقفنامه خود شرح داده است.

این مسجد فاقد گنبد و دارای 2 مناره بسیار زیبا است. وجود مناره های قطور و کوتاه در سردر این مسجد که دارای تزئینات بدیع آجری کاری می باشد ، قابل مقایسه با مناره های مدرسه سپهسالار تهران می باشد.

تمامی معماری های بکار رفته در مسجد خانم ، منحصراً از خصوصیات معماری دوره قاجار می باشد

میان سرای مسجد خانم ، هشت ضلعی می باشد که در ضلع های شرقی ، غربی و شمالی آن دوازده حجره برای سکونت طلاب علوم دینی در نظر گرفته شده بود.

در بالای ورودی شبستان مسجد ، تزئینات کاشی کاری به رنگ زرد بکار گرفته شده است.

تزئینات کاشی کاری سردر حجره ها ، که قسمتی از کاشی کاری ها بر اثر مرور زمان از بین رفته است. تزئین بالای سردر دو حجره از مسجد ، که توضیح و تصویر وسط آن به دوره پهلوی برمی گردد ، تراشیده و تخریب شده و به جای آن ، طرح ساعت نقاشی شده است.

مسجد خانم از بناهای تاریخی دوره قاجار در محله فخیم الدوله زنجان  می باشد. این مسجد در اردیبهشت سال 1354 بعنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. اين مسجد در بازار قديم زنجان واقع است و از بناهاي ديدني شهر زنجان به شمار مي‌رود.

بازگشت

مسجد خانم
مسجد خانم
مسجد خانم
مسجد خانم
مسجد خانم

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .