عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/19     10:41:56 انتشار این فایل

پل تاریخی میربهاالدین

پل تاریخی میربهاالدین

در قسمت جنوبی شهر زنجان و بر روی زنجان رود سه پل تاریخی وجود دارد :
به نام های  1.پل تاریخی حاج سید محمد زنجان 2.پل تاریخی میربهاالدین زنجان و 3.پل تاریخی سردار زنجان 
با توجه به اینکه در مقاله قبلی  پل تاریخی سید محمد زنجان معرفی شد همانطور که وعده کرده بودیم در این مقاله به معرفی پل میربهاالدین زنجان می پردازیم.
این پل بزرگترین پل در حومه شهر زنجان می باشد و به پل کهنه و اژدها نیز معروف می باشد.
پل توسط میربهاالدین زنجانی که از خیرین شهر زنجان در زمان ناصرالدین شاه بوده در سال 1312 هجری قمری و مطابق با الگوی پل سازی آن دوره (ترکیب اتاقها وپایه ها) و با استفاده از آجر ، قطعات سنگ تراشده شده و ملات آهک ساخته شده است.


این اثر در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۴۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
معرفی میربهاالدین زنجانی:
بهاءالدین زنجانی در سال 1234 هجری قمری در شهر زنجان چشم به جهان گشود. پدرش ایشان مرحوم میرمسیحا فرزند قاضی جلال بود که از طرف سلطان وقت، به سمت قاضی‌القضات زنجان منسوب گشته بود.میربهاالدین علاوه بر اینکه درماندگان بسیاری را در طول زندگی خود پناه داد ، آثار و بناهای بسیاری نیز ازجمله همین پل از خود بجا گذاشت. از جمله سایر بناهای دیگری که ایشان در مدت 76 سال عمر خویش احداث کرده اند می توان به یک حمام واقع در بازار زنجان که امروز با نام حمام میربها و حمام میرلی معروف است، یک باب مسجد واقع در خیابان امام و پایین‌تر از سبزه میدان که امروز با نام مسجد حاج تقی شناخته می‌شود (مرحوم حاج تقی شریعتی مؤسس هیئت عزاداری در آن مسجد بوده است)، یک باب آب انبار در همان محل و در پشت مسجد که در حال حاضر به عنوان قسمت زنانه مسجد کاربرد دارد.
مشخصات پل:
طول و درازی این پل تقریبا 100 متر است و عرض آن با احتساب جان پناه‌ها به 6.70 متر می‌رسد. همچنین ارتفاع این پل در بلندترین نقطه آن از سطح رودخانه حدود 11 متر است.
پل میر بهاءالدین زنجان دارای سه دهانه با طاق جناغی است، دهانه میانی از دو دهانه دیگر بزرگتر بوده و عمود بر رودخانه زنجانرود ساخته و برای قرارگرفتن در راستای جاده انحنایی به دو انتهای آن احداث شده است.
پایه‌های پل میر بهاءالدین بر روی سطح سنگ فرش شده قرار دارد و از قطعات سنگ تراشیده و ملات آهکی ساخته شده و تا ارتفاع 1.40 متر سطح آب بالا آمده و بر روی هر کدام از پایه‌ها دو غرفه بر روی یکدیگر ساخته شده است.
غرفه زیرین این پل که کوتاهتر و دارای طاق گهواره‌ای است چهار متر عرض و 2.3 متر ارتفاع دارد، غرفه فوقانی با طاق جناغی 5.7 و 4.60 سانتی متر ارتفاع و چهار متر عرض دارد.
غرفه‌های پل میر بهاءالدین که روی پایه‌های دیگر نیز تکرار شده علاوه بر عبور دادن آب‌های طغیانی، وزن و فشار وارد بر پایه‌ها را هم کم می‌کند.
همچنین برای کاهش وزن پل فضاهای جانبی سه دهانه بزرگ پل را به صورت توخالی ساخته‌اند تا طاق‌ها توان بیشتری برای تحمل فشار را داشته باشد.
در پل میر بهاءالدین زنجان از تزئینات و معماری زیبایی که هنرمندان دوره قاجاریه با هنر دست خود آنرا خلق کرده اند استفاده شده است .
این پل قدیمی و تاریخی هنر دست هنرمند و سازنده خود را به جهانیان نشان می‌دهد و امروز نیز همچنان پس از گذشت سال‌ها از احداث آن چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.
در کنار این پل زیبا تفرجگاه‌هایی همچون فضای سبز، آلاچیق، نیمکت‌های ویژه و ... برای گردشگران و طبیعت دوستان احداث شده است.


گردشگران و طبیعت دوستان می‌توانند با حضور در این مکان زیبا علاوه بر تماشای پل تاریخی میر بهاءالدین از زیبایی‌ها و فضای سبز ایجاد شده در کنار این پل استفاده کنند.
دسترسی به این پل زیبا از ورودی شرقی زنجان یعنی میدان بسیج به صورت زیر و در زمان حدودی 11 دقیقه ممکن است.

 

 

بازگشت

پل تاریخی میربهاالدین زنجان
پل تاریخی میربهاالدین زنجان
پل تاریخی میربهاالدین زنجان
پل تاریخی میربهاالدین زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .