عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/21     18:59:10 انتشار این فایل

مولانا حسن‌ بن محمود کاشانی آملی، معروف به ملا حسن کاشی

مولانا حسن‌ بن محمود کاشانی آملی، معروف به ملا حسن کاشی

حسن کاشی، مولانا حسن‌ بن محمود کاشانی آملی، معروف به حسن کاشی، از شاعران شیعی اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم که اشعار زیادی در منقبت و مرثیه ائمه اطهار علیهم‌السلام به ویژه امام علی علیه‌السلام سروده است. این عارف بزرگ در سال  560هجری قمری در  شهر آمل متولد شده است که در سال 738 هجری قمری در سلطانیه وفات نمود و همانجا به خاک سپرده شده است. آرامگاه وی در 1 کیلومتری «گنبد سلطانیه» وجود دارد. این مقبره به دستور «شاه طهماسب یکم» بنا گردیده است. تکمیل معماری داخلی آن ، توسط «فتحعلی شاه قاجار» انجام گرفته است و اشعاری به خط زیبای نستعلیق در داخل وجود دارد. مقبره ملا حسن کاشی به شکل کثیرالاضلاع هشت ضعلی بنا شده است. اضلاع بزرگ آن دارای ایوانهای وسیع با اضلاع کوچک ، دارای ایوانی دو طبقه با ساختن طاقهای کوتاهتری به وجود آمده است. به وسیله پلکانی که از ایوانهای بزرگ شرق و غرب آغاز می شود ، می توان به ایوانهای فوقانی راه یافت.

این بقعه از نمای بیرونی دارای پلان هشت ضلعی و در نمای داخلی با ترکیب و تلفیق ایوان‌های جانبی، به مربع تبدیل شده است. اضلاع هشت‌گانه هر یک دارای ابعاد 8/5 متر و 7/70 متر می‌باشند و به صورت قرینه مقابل هم قرار گرفته‌اند.. اضلاع هشت گانه به وسیله اهروی کوچکی با طاق کوتاهی به هم وصل می شوند ، بر بالای ورودی مقبره پنجره بزرگی وجود دارد که نور داخل بقعه را تامین می کند. حاصل این ارتباط ، گنبد زیبایی است که بر هسته چهارگوش مرکزی بقعه نشسته است ، این گنبد با ساقه نسبتاً بلند از نوع گنبدهای دو پوششی است یک پوشش تزئینی نیز وجود دارد که از این حیث با گنبد الله «مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی» قابل مقایسه است.

این  مقبره دارای گنبدی سه پوسته است که جزء معدود  گنبدهای سه پوسته در معماری ایران بشمار می رود.ساقه این گنبد از نظر تزئینات به چهار بخش تقسیم شده است ، بخش اول آن نقش نخل معقل بطور معکوس مکرر آمده است .
 در بخش بعدی اسماء جلاله و جملاتی نظیر «اللهم صل علی محمد و آل محمد» به خط کوفی معلق نوشته شده است. 

در بخش سوم  تزئینات زیگزاگ و در نهایت بخش چهارم تزئینات دارای خطوط موازی از تلفیق آجر بر کاشی فیروزه ای پوشیده شده است . در ورودی این مجموعه محدثاتی وجود دارد که شامل اطاقهای نگهبانی و سرایداری در دو سمت آن می باشد و دیوار اطاقها از نمای بیرونی به طاق نماهایی تبدی شده است و در وسط آن عبارت «الله ، محمد ، علی» به خط کوفی معلق نوشته شده که کلمات از ترکیب آجر و کاشی فیروزه ای رنگ پدید آمده است و در حاشیه طاق نماها «عبارت لا اله الا الله» تکرار شده است.

در دو طرف گنبد دو بیت شعر به چشم می خورد که نام معمار و بنای تعمیر کننده عمارت که پدر و پسرند  نوشته شده است .
بود امیدوار از لطف غفار                                                        محب شاه دین فتحی معمار

خاک سنگ ره ولی خدا                                                        ابن فتحی   محمد بنا
این بنای دوره ایلخانی و عهد صفویه با توجه به مرمت های که در آن انجام گرفته شده است ، میزبان گردشگران داخلی وخارجی درکنار سایر آثار تاریخی و باستانی سلطانیه شده است.
با توجه به اینکه این بقعه در حاشیه شهر سطانیه واقع گردیده است ، اما بدلیل زیبایی های خاص بقعه ، از جمله کتیبه هایی که این اثر را به خوبی معرفی می کنمد ، می تواند گردشگر پذیر باشد.

با حضور در این بقعه چشم‌انداز شهر سلطانیه بسیار زیبا و استثنایی می‎شود و باغ زیبایی که در این مجموعه گردشگری قرار گرفته زیبایی خاصی به آن داده است .
 چند لایه بودن الحاقات ملا حسن کاشی یکی دیگری از جاذبه‎های این بنای تاریخی است،سبک معماری و کاشی‎کاری این بنا به ارزش تاریخی آن افزوده است و چشم هر بیننده‎ای را به خود خیره می‎کند.

راه رسیدن به بقعه ملا حسن کاشی 

بازگشت

بقعه ملا حسن کاشی
بقعه ملا حسن کاشی
بقعه ملا حسن کاشی
بقعه ملا حسن کاشی
بقعه ملا حسن کاشی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .