عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/25     12:09:38 انتشار این فایل

کارونسرای سنگی «داش کاروانسرا»

کارونسرای سنگی  «داش کاروانسرا»

قدیمی ترین بنای شهر زنجان بنایی موسوم به کاروانسرا سنگی است. این کاروانسرا در منتهی الیه جنوب شرقی خواستگاه اولیه ی شهر و مشرف به حصار تاریخی زنجان و در زمان شاه عباس دوم با بهره گیری از سرچشمه ی هنر معماران و استادان خبره ی زنجان احداث شده است. این بنای تاریخی در مسیرجاده ابریشم ساخته شده و یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در دوران صفوی است. اگر چه در وضعیت فعلی قسمت اعظمی از بنا از بین رفته ولی بخشی از حیاط و شتر خانه هنوز باقی است سازمان میراث فرهنگی با تملک عرصه و اعیانی این بنا کاروانسرای عهد عباسی را احیا کرده است. این بنا با تغییر کاربری هم اکنون به عنوان سفره خانه ی سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. 

استفاده از سنگ به عنوان مصالح اصلی در ساخت کاروانسرا باعث شده است که به این بنا ، کارونسرای سنگی و در زبان ترکی «داش کاروانسرا» می گویند. استفاده از سنگ در بناهای قدیمی باعث طول قدمت آن ها و سالم ماندن بنا از گزند سرما و بارش برف و باران در شهر سردسیری مثل زنجان می شده است.
مصالح به کار رفته در قسمت پایین دیوارها سنگ لاشه و قلوه سنگ به همراه ملات ساروج و آجر و با ملات گچ و خاک در دیوارهاست.

قرار گیری آجر ها به شکل مورب به منظور تأمین سطوح منحنی می باشد. پوشش ایوانها و قسمت های بار انداز شترخانها از نوع طاق رومی با قوس های تیز و پوشش طویل می باشند که با خشت و ملات گچ بنا شده بود. به منظور تأمین نور فضای های داخلی در رأس سقف ، نورگیرهایی تعبیه شده که فرم مربعی دارند. معماری و طراحی بنا طوری است که حس تحسین بیننده را پس از قرن ها بر می انگیرد ، حسی از غرور و حیرت از این همه هنرنمایی معماران و طراحان گذشته سرزمین کهن.

کاروانسرای سنگی است که طبق متون تاریخی یکی از 3 کاروانسرایی است که در دوران اقتدار و حکومت صفویان ساخته شده است.
هم اکنون قسمت اعظم کارونسرا از بین رفته ولی بخشی از حیاط و شترخانه هنوز باقی مانده است سازمان میراث فرهنگی با تملک عرصه و اعیای این بنا ، کاروانسرای عهد عباسی را مجدداً احیا کرد.

این بنا به شماره 2128 در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 

راه رسیدن به کاروانسرا سنگی از ورودی زنجان

بازگشت

کاروانسرا سنگی «داش کاروانسر»
کاروانسرا سنگی «داش کاروانسر»
کاروانسرا سنگی «داش کاروانسر»
کاروانسرا سنگی «داش کاروانسر»
کاروانسرا سنگی «داش کاروانسر»

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 
کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی شُوال