عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1394/12/27     12:55:22 انتشار این فایل

عمارت ذوالفقاری

عمارت ذوالفقاری

عمارت ذوالفقاری در مرکز بافت قدیمی شهر زنجان ، در محله ای بنام دالان آلتی در ضلع شمالی مسجد جامع زنجان و سبزه میدان قرار دارد. این عمارت توسط سردار اسعد ذوالفقاری ساخته شده است و این بنا محل سکونت فرزند سردار اسعد ذوالفقاری ، محمودخان ذوالفقاری بوده است که در زمان قضیه آذربایجان و فرقه دمکرات ، به مقابله با دمکرات ها پرداخت و به همین دلیل از محمدرضا شاه پهلوی ، نشان و درجه سرهنگی را دریافت کرد.

این عمارت باشکوه ،  از بناهای تاریخی و  با ارزش شهر زنجان می باشد که به سبک بناهای اواخر دوران قاجار ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین بناهای زنجان می باشد ، که به نمای شهر زنجان ، زیبایی خاصی را بخشیده است. پیش از رسیدن به خیابان زینبیه ، ساختمان ذوالفقاری از دور نمایان است و زیبایی عمارت را به همگان نشان می دهد.

عمارت ذوالفقاری با سبکی متأثر از الگوهای معماری غربی و با حفظ سنت های معماری ایرانی ، به مساحت 1176 متر مربع در دو طبقه ساخته شده و در گذشته شامل حصار ، سر در ورودی ، حیاط و بخش مسکونی و اداری بوده است.  این بنا شامل ساختمان های اندرونی ، بیرونی و قسمت های اداری می باشد که قبل از احداث خیابان ذوالفقاری (طالقانی) با یک شبکه ارتباطی در طبقه همکف و زیرزمین یکدیگر مرتبط بوده است. هم اکنون این مجموعه تقسیم شده است و قسمت هایی از آن از بین رفته است. از جالب ترین بناهای باقیمانده این مجموعه بنای تاریخی مرکز مجموعه بیرونی می باشد. این بنا در دو طبقه و یک سردابه ساخته شده است. پلان بنا ایرانی و سبک ساختمان از بناهای گوتیک اروپا تقلید شده است.

 

در طبقه همکف ، ورودی بنا یک سقف سرپوشیده با دوستون تعبیه شده به هشتی منتهی می شود. در این طبقه قسمت امور اداری و دفتری و حسابداری قرار گرفته و سمت شرقی بنا احتمالاً عملکردی غیر اداری و احیاناً گلخانه بوده است. در طبقه دوم که دارای دو راه پله می باشد ، تالارهای پذیرایی ، اطاق های خواب ، اطاق های نشیمن و سرویس های بهداشتی قرار دارد. هسته مرکزی این بنا به سبک چهارطاقی با سقف گنبندی اجرا شده و جرز و دیوارهای باربر سنگینی سقف را تحمل می نمایند. محدثات جانبی این چهار طاقی با تیرهای چوبی پوشیده شده است. کل مجموعه با پوشش خارجی شیروانی می باشد که تا زمان احداث در این شهر ، سابقه نداشته بود. در بالای هسته مرکزی بنا ، نورگیر زیبایی تعبیه شده که به کلاه فرنگی معروف بوده است. این نور گیر با پلان 8 ضلعی با روش گره سازی به فرم گنبد تبدیل گردیده است ، سقف اتاق ها در طبقات به طرز زیبایی لمه کوبی شده و شامل طرح های هندسی و گره سازی است و بطور کلیاز موتیف های ایرانی استفاده شده است ، از تزئینات داخل بنا در طبقه همکف از کاشی کاری به سبک قاجار می توان اشاره کرد که بطرح معروف لوتوس (نیلوفر آبی) دیده می شود. 

تزئینات بنا در نما جالب توجه است و قرینه سازی بنا از هنر ایرانی و سبک ستون ها به تقلید از معماری اروپا می باشد. نمای ساختمان با آجرهای قالبی و پیش بر مزّین شده است. پنجره های بنا عموماً دو لنگه و اطراف آن مشبک می باشدکه با بکارگیری شیشه های رنگین ، کنتراست جالبی را در داخل اطاق ها ایجاد کرده است. نعل درگاهی پنجره ها در طبقه همکف مسطح و در طبقه منتهی الیه جنوب غربی حیاط مشرف به خیابان تعبیه گردیده است و طاق نماهای تزئینی در اطراف ورودی دیده می شوند و این قسمت نیز از خیابان بلاواسطه داخل مجموعه می شود ، از معماری اروپا الهام گرفته شده است.

بعد از انقلاب اسلامی ایران ، این عمارت مدتی در اختیار یکی از نهادها بود اما این نهاد بدلیل عدم مراقبت های لازم ، آسب فراوانی به عمارت رسید. در جریان توسعه و تعریض خیابان طالقانی ، دیوار و سردر وردی بنا بطور کامل تخریب گردید و در سال های اخیر با اجرای طرح های عمرانی شهری ، آسیب زیادی به بنا وارد آمده است از جمله احداث خیابان زینبیه و عبور آن از داخل حیاط عمارت ، قسمتی از عرصه بنا از بین رفت. در سال 1379 میراث فرهنگی استان زنجان تصمیم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاری گرفت و در این راستا ، عمارت ذوالفقاری در چندین مرحله مرمت و بازسازی گردید. 
عمارت ذوالفقاری ، قابل مقایسه با عمارت قوام السلطنه (موزه آبگینه) می باشد. این عمارت با شماره 1852 به ثبت ملی رسیده است.

راه رسیدن به عمارت ذوالفقاری از میدان بسیج :

بازگشت

عمارت ذوالفقاری
عمارت ذوالفقاری
عمارت ذوالفقاری
عمارت ذوالفقاری
عمارت ذوالفقاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .