عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/01/10     13:24:44 انتشار این فایل

دشت سهرین زنجان

دشت سهرین زنجان

در این مقاله به معرفی طبیعتی دیدنی و بسیار زیبا به وسعت بیش از سی هکتار در فاصله 15 کیلومتری شمال غرب زنجان به نام دشت سهرین خواهیم پرداخت. جایی که آن را تنها مأمن و زیستگاه آخرین بازمانده آهوی ایرانی در شمال غرب کشور می نامند و طبق آخرین سرشماری‌ها حدود 1450 راس آهو در این دشت زندگی می‌کنند. دشتی که در آن با چشمان غیر مسلح نیز می توان اعمال و نحوه زندگی آهوان را مشاهده کرد.

دشت آهو خیز سهرین قسمتی از منطقه حفاظت شده سرخ آباد است که یکی از مناطق با ارزش ایران محسوب می شود، عرض متوسط این دشت 10 تا دوازده کیلومتر و متوسط ارتفاع آن ۱۶۵۰ متر و شیب متوسط دشت سهرین دو تا سه درصد به سمت جنوب غربی است، این دشت جزء یکی از دشتهای مهم استان زنجان می باشد  که در جذب و جلب گردشگران داخلی و خارجی تاثیر گذار است.
سیستم این دشت در گذشته به عنوان یک زیستگاه تابستانی و مهاجرتی برای آهوان بوده که این حیوانات به طور پراکنده از خرداد ماه تا آذر ماه هر سال در این منطقه دیده می‌شدند.
آهوان فلات مرکزی ایران در تابستان‌ها به این دشت مهاجرت می‌کردند که در سال 1358 تعداد آنها به سه هزار رأس رسید اما به علت توسعه راه‌ها، خطوط انتقال برق و گاز، توسعه شهرها و مراکز مسکونی، روند گذر آهوان را مختل کرد.
دشت سهرین در بهمن ماه سال 57 با مصوبه شورایعالی حفاظت محیط زیست در قالب بخشی از منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت.
گونه‌های گیاهی:
از مهم‌ترین گونه‌های گیاهی این منطقه «پیچک، تاتوره، گون، خارشتر، ریش‌بز، گز، درمنه‌دشتی، بومادران، بابونه، کاکوتی، کاروانکش، درمنه، کلاه میرحسن، یولاف، ختمی، زرشک، ارغوان، داغداغان، شیرین‌بیان، گلپر و بید» می‌توان نام برد.
در ارتفاعات این دشت قارچ‌های خوراکی (دنبلان)، ریواس، کنگر، کاکوتی، آویشن و برخی از گیاهان خوراکی و دارویی می‌روید که هر ساله تعدادی از ساکنین اطراف را برای جمع‌آوری این گیاهان به خود جذب می‌کند.
گونه های جانوری:
به‌ جز این آهوان زیبا ، پستانداران دیگری از جمله «گرگ، شغال، روباه معمولی، رودک، تشی، گراز، خرگوش و پرندگانی چون باقرقره شکم سیاه، کبوتر چاهی، کبک معمولی، سارگپه پابلند، عقاب طلایی، بحری، دلیجه، انواع چکاوک، زنبورخوار، جغد کوچک، سار صورتی، طرلان و...» در این زیستگاه زندگی می‌کنند.

اقلیم دشت سهرین:
اقلیم دشت سهرین خشک و سرد و دمای متوسط این منطقه 10 درجه سانتی‌گراد، حداکثر دمای مطلق هوا 38 درجه و حداقل دمای آن 29 درجه سانتی‌گراد و متوسط رطوبت نسبی این منطقه سالانه 71 درصد است.
دامنه ارتفاعی ۵۰۰ تا ۲۹۰۰ متر، بارندگی و دمای متوسط سالیانه ۵۰۰ میلیمتر و ۱۱ درجه سانتیگراد منطقه را دارای اقلیم نیمه خشک مدیترانه ای معتدل نموده است.
در این منطقه زیبا 28 روستا با 2 هزار و 727 خانوار و 12 هزار و 852 نفر ساکن است که ارتباط تنگاتنگی با زیستگاه آهوان دارند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به روستای «سهرین، ارمغانخانه، سارساقلو، ینگجه، وننق، ولیاران و قره تپه» اشاره کرد.
این روستاییان به کارهای کشاورزی (کشت گندم، جو، نخود، هندوانه و آفتابگردان)، دامداری (پرورش گاو، گوسفند، بز و طیور) و باغداری (سیب و زردآلو) مشغول هستند.
منطقه سهرین، علاوه بر محوطه طبیعی و منطقه آب‌گرم سهرین، دارای آثار تاریخی متعددی است که از آن جمله می‌توان به ارگ تاریخی سهرین، حمام قدیمی سهرین اشاره کرد.
نقشه دسترسی به این منطقه بسیار زیبا از خروجی  غربی زنجان یعنی میدان جهاد  به صورت زیر است:

 

بازگشت

دشت سهرین زنجان
دشت سهرین زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .