عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/02/19     10:56:55 انتشار این فایل

خانه و باغ معین التجار

خانه و باغ معین التجار

خانه و باغ معین یکی از خانه‌های تاریخی شهر زنجان است که در ضلع جنوب غربی زنجان و در مجاورت شمال رودخانه زنجانرود و غرب پل سردار واقع شده است. این باغ ، مربوط به اواخر دوران قاجار می باشد و توسط حاج محسن معین التجار و متمولین شهر زنجان اخداث شده است ، این اثر تاریخی ارزشمند در زیباترین بخش زنجان قرار گرفته است.

ایرانیان بدنبال ساخت خانه های بهشت گونه ، عمارت های زیبایی را در محیط های دل انگیزی و سر سبز احداث نمودند. خانه باغ معینی یکی از آنهاست. منطقه جنوبی زنجان پر از باغ هایی با درختان میوه است. منطقه سرسبز با انبوهی از گیاهان ، گلها و انواع درختان قدیمی . باغ خانواده معینی یک باغ تاریخی است و دیوارکاه گلی و درب چوبی آن حکایت از قدمت بنا دارد و دورتر از آن آسیاب آبی و متروکه یادگاری از دوران گذشته و مردمانش است.

 

بنای داخل باغ با معماری قاجاری و الهام گرفته از قصرهای آن دوران ، ولی در ابعاد کوچک احداث شده است. بنا دارای طرح های محوریت تقارن بوده و بجای حیاط ، در وسط باغ بزرگ زیبایی قرار گرفته است. دو اتاق این بنا از همه زوایا باغ اشراف دارند.

ایوان سرتا سر ضلع جنوبی را در برگرفته و از طریق پله های شرقی و غربی به کف حیاط مرتبط می شود . بالای پله ها دو ستون بزرگ آجری و قالب های گچی هستند. چهار ستون چوبی هم حد فاصل دوستون آجری قرار کرفته است که فاصله آنها را با نرده های چوبی آرسته اند. درها و پنجره ها از جنس چوب گردو با قاب بندی های چوبی هستند که شیشه های شفافی درون قاب هایشان کارگذاشته شده است. اطراف نمای خارجی درها و پنجره ها ، با ترئینات آجری منحصر به فردی به چشم می آید. سقف بنا شیروانی بوده که با نقش گل و بوته نقاشی شده است. این بنا زیر زمینی سرتاسری دارد که دو درب چوبی برایش در نظر گرفته شده است و دو پنجره مشبک آبی رنگ روشنایی فضا را تامین می کند.

سقف ایوان و اتاق ها با لمبه کاری زیبایی تزئین شده است و اتاق ها در تمام جهات ، پنجره به بیرون داشته، تا ساکنین مناطق زیبای باغ را از هر سو بنگرند.

 

 

بازگشت

خانه باغ معین

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .