عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/02/22     16:06:43 انتشار این فایل

موزه شهدای زنجان (خانه توفیقی)

موزه شهدای زنجان (خانه توفیقی)

بناي توفیقی از جمله بناهاي اواخر دوران قاجار و اوايل پهلوی بوده که اين امر با توجه به نوع معماري و تزيينات بکار رفته در آن بخوبی مشاهده مي باشد. بنای توفیقی در باقت قدیمی شهر زنجان در خیابان خواجه نصیر الدین طوسی ، محله غربیه بالا (خرابه رجی) واقع شده است . 

در گوشه و کنار شهر تاریخی شهر زنجان بناهایی به چشم می آیند که نمادمعماری و فرهنگ این سرزمین می باشند ، که عمارت توفیقی یکی از آنها می باشد. عمارت توفیقی روزگاری محل زندگی یکی از رجال خوشنام و درستکار زنجان ، بنام حاج علی اکبر توفیقی بوده است ، وی بعنوان رئیس بلدیه شهر (شهردار) در سال 1300 هجری قمری اقدامات مهمی را جهت آبادانی و رفاه شهروندان زنجانی صورت داد که میراث آن دوران تا به امروز باقی مانده است که از مهمترین میراث آن دوران می توان به بنای زیبای رختشوی خانه اشاره نمود. 

خانه توفیقی در تاریخ 25 اسفند 1378 با شماره ثبت 2664 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این بنا در بافت قدیمی شهر واقع شده و به لحاظ سبک معماری به سیاق الگوی متقارن معمول دوران قاجار ساخته شده است. عمارت توفیقی در دو طبقه با معماری برگرفته از اصل تقارن و پوشش شیروانی سقف با تلاش هنرمندان آن دوران احداث شده است. از جمله شاخص های معماری این اثر بخش آجرکاری شده در طرح ها و موتیف های تزئینی متعدد، لمبه کاری در نماهای سقفی و سبک ویژه تزئینات بدنه خارجی بناست.

در نمای روبه روی ساختمان یک حجم پیش آمدگی به صورت تالار طبقه اول به چشم می آید که با ستون های گرد و آجری در بخش ورودی ساختمان قرار دارد، این بخش پرکارترین بخش نماسازی این ساختمان به لحاظ آجرکاری می باشد. تزئینات گچبری، نگاره ها، گچبری دیوارهای طبقه اول در محل تلاقی با سقف های کاذب، استفاده از لمبه با طرح و رنگ های زیبا و به کار بردن آجرهای تزئینی به شکل قاب بندی، اصول و سبک تزئیناتی کم نظیری را به نمایش می گذارد. بعد از حجم پیش آمده تالار با ستون های گرد و آجریش، تالار دارای سه پنجره است که دو پنجره شرقی و غربی همشکل و پنجره جنوبی دارای طاقی و قاب های چوبی بیشتری است همراه با شیشه های شفاف. اتاق های کناری دارای دو پنجره هستند که به ایوان راه دارد، این ایوان بر سه ستون چوبی با گچبری های زیبا استوار بوده و سقفی لمبه کاری با رنگ های جذاب می باشد . رو به روی درب ورودی راه پله ایست با 13 پله که طبقه اول را به دوم متصل می کند، اتاق ها به صورت متقارن در دو طرف راه پله ساخته شده اند. با ورود به داخل بنا تصاویر و آثار به جای مانده از شهدای مکرم زنجان نظر هر بیننده ای را جلب می کند. این بنا نمونه ای از الگوی متقارن معمول و رایج خانه های سنتی ایران است که شیوه معماری، سبک تزئینات آجری بسیار زیبا و سقف های نقاشی شده با موتیف های تزئینی جلوه می کند، جلوه ای از فرهنگ این سرزمین.

خانه توفیقی بر روی نقشه

 

بازگشت

موزه شهدا زنجان (خانه توفیقی)
موزه شهدا زنجان (خانه توفیقی)

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .