عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1395/02/25     20:23:53 انتشار این فایل

مس زنجان

مس زنجان

مس زنجان

بشر بعد از سنگ و گل ، برای رفع سایر نیاز هایش به فلز روی آورد ، در بین فلزات مس زودتر از بقیه فلزات بکار گرفته شد زیرا بصورت خالص در طبیعت یافت می شد و استخراج و بهره برداری از آن ساده بود . درخشش و جلای مس خالص و رنگ جالب توجهی که داشت از دیگر علل کاربرد آن در طول اعصار گذشته بوده است .

به نقل از برخی منابع ، قدمت استفاده از مس بر اساس مدارک و شواهد باستانشناسی به 9500 ق.م می رسد و تا قبل از هزاره 5 ق.م ( کشف ذوب مس ) بصورت خالص بکار رفته و از شیوه چکش کاری سرد برای شکل دادن به آن استفاده میشد .

با توجه به کشف کوره ذوب مس در سگز آباد قزوین واقع در (( تپه قبرستان )) ، توسط (( دکتر مجدزاده )) ، و نزدیک بودن این منطقه از لحاظ جغرافیایی به زنجان ، که احتمالا اولین کوره ذوب مس می باشد و نیز وجود معادن بزرگ مس در منطقه نظیر معدن مس (( رشیدآباد )) می توان به قدمت استفاده از این فلز در زنجان پی برد .

اوج هنر فلز کاری دوره اسلامی مربوط به سلجوقیان است که در این دوره ، زنجان در کنار مراکزی چون خراسان ، موصل ، همدان ، اصفهان و ری یکی از مهمترین قطب های فلزکاری محسوب می شده و در این دوره زنجان بعنوان یکی از مهمترین مراکز تهیه ظروف مرصع کاری شده ، مطرح بوده است .

هم اکنون با توجه به رویکرد دوباره در استفاده از ظروف مسی ، این هنر صنعت پس از دو دهه افول جان تازه ای یافته است . از روش های بکار رفته جهت تزئینات بر روی ظروف مسی در این شهر می توان به قلمزنی و حکاکی روی مس اشاره نمود .

همچنین علاوه بر تولید ظروف مسی کاربردی و تزئینی ، زیور آلات مسی نیز تولید و مورد استقبال عموم قرار گرفته است .

 

 

بازگشت

ظروف مسی زنجان
ظروف مسی زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .