عنوان مقاله
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/03/23     13:48:51 انتشار این فایل

سرای ملک سرای احیاء شده زنجان

سرای ملک سرای احیاء شده زنجان

در سراها و کاروان سراها خرده فروشی نمی‌کردند، بلکه معاملات کلی انجام می دادند.
در خصوص توصيف شيوه معماري اين بنا ، بايد گفت سراي ملك به مساحت 2811/82 متر مربع ، داراي يك حياط و سه دالان ورودي و يك دالان ورودي جنوبي كه از سمت شرق داراي يك ورودي ديگر می باشد و در يك طبقه بنا گردیده است . اين بنا از الگوي سراهاي رواق دار تبعيت كرده است كه امروزه رواقهاي آن مسدود شده و به حجره ها اضافه شده است . حياط داراي معماري چهار ايوانه با پلان مربع كه دور تا دور آن داراي بيست حجره و چهار راهروي دسترسي بين حجره هاي شرقي و غربي است .
ستونهاي رواقها به صورت مستطيل با نيمه ستوني گرد اجرا شده است . ايوان شمالي از همه مرتفع تر بوده و سه ايوان ديگر با ارتفاع كمتر و قوس كليل آذري پوشش گردیده است. . معماري با تزئينات آجر كاري و كاشي معقلي يكي از زيباترين سراهاي زنجان است .


ورودي شرقي از طريق دالاني با چشمه طاق كلمبه به حياط اصلي متصل مي شود . در چشمه طاق اول به سبك كاروانسراها دو گشايش در دو طرف ورودي وجود دارد .
در اين بنا در قسمت شمال غربي يك زيرزمين وجود دارد كه الحاقي به نظر مي رسد .

در خصوص تزئينات بنا نيز مي توان گفت ورودي سرا از راسته اصلي بازار ، داراي تزئينات كاشي و آجر با رسمي بندي زيبايي می باشد . به صورتي كه خطوط رسمي بندي با كاشي فيروزه اي رنگ حميل بندي گردیده  و داخل قطعات كاربندي نيز با كاشي تزئين شده است و چهار جلد اصلي كه گنبد بر روي آن قرار گرفته داراي تزئين آجر و كاشي می باشد . فضاي مركزي سرا داراي الگوي چهار ايواني می باشد . ايوان شمالي روبه روي ورودي حياط داراي تزئينات كاشي كاري و آجر كاري می باشد . تزئينات اين ايوان شامل كاشيكاري در زمينه كاربندي كه نقوش گره و هندسي با تكنيك معرق داخل (مقعلي) كار شده است . تويزه طاق نيز تركيبي است از كاشي در زمينه آجري دو ضلع طرفين داخل ايوان دو نوار كتيبه مانند كاشي (معقلي) در قاب آجري قرار گرفته است .


نوار كتيبه آجركاري در جبهه داخل ايوان نيز كه به خط بنايي كلمات الله محمدعلي و ... بر آن نقش بسته است .در دو طرف اين كتيبه ، دو نقش گره چيني در زمينه گچي به شكل دايره وجود دارد كه به دو رنگ در ميان كاشي ها مقعلي موجود در نيم گنبد ايوان يك كتيبه به شكل دايره كه از چهار تكه كاشي هفت رنگ خشتي تشكيل يافته است . تاريخچه ساخت و نام سازنده بنا به شرح زير مي باشد : ((هو ، ابتدا در روز عيد غدير 1298 كردند و با اتمام عجل السادات الغطا آقا ميرزا هدايت الله ملك التجار زنجاني در عيد غدير 1300 به اتمام رسيد)).
تقريبا هيچ يك از دربهاي موجود در سرا ، دربهاي اصلي نمي باشد . تنها يك درب شش تايي در دالان شرقي وجود دارد كه به صورت ناقص كار گذاشته شده است . بنظر مي رسد كه مربوط به مكان ديگري مي باشد كه در اين مكان نصب شده است . يك درب كوچك چوبي در سمت شرقي ايوان اصلي در بخش تخريب شده موجود مي باشد كه بنظر مي رسد كه مربوط به خود بنا باشد . دور درب ساده چوبي نيز در گوشه شمال غربي بنا در فضاي مسقفي قرار دارند اين دو درب نيز با توجه به شباهت با يكديگر و عوارض موجود بر روي آنها ، مربوط به فضاي ديگري هستند كه در اين مكان نصب شده اند.

بازگشت

سرای ملک زنجان
سرای ملک زنجان
سرای ملک زنجان
سرای ملک زنجان
سرای ملک زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .