عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1395/06/24     18:41:48 انتشار این فایل

نساجی سنتی

نساجی سنتی

فرآورده هایی که با کمک دستگاه های ساده سنتی بافندگی ( دستگاه ویژه بافت جاجیم ، دستگاه ویژه بافت جاجیم ، دستگاه دووردی ، دستگاه چهاروردی و ژاکارد دستی ) تولید می گردد ، نساجی محسوب می شود . از جمله خصوصیات این رشته از صنایع دستی این است که اولا کلیه مراحل سه گانه بافندگی ( ایجاد دهنه کار ، پودگذاری ، دفتین زدن ) با حرکات دست و پا انجام می شود . دوم امکان استفاده از پودهای رنگی به میزان نامحدود و همچنین تنوع طرح بافت با در اختیار داشتن و کنترل حرکات وردها میسر می گردد که این امر نشانگر حضور موثر و خلاق انسان در تولید است .

این هنر شامل رشته های زیر می باشد :

- ابریشم بافی                                                               - سیاه چادر بافی

- احرامی بافی                                                             - شال بافی

- ارمک بافی                                                               - شعر بافی

- انواع پارچه های سنتی ( باشلق ، کرباس بافی ، قناویز ،                - شک بافی

 فرت بافی ، شمد بافی ، گزی بافی ، متقال بافی ،                          - عبا بافی

چفیه بافی و جیم بافی )                                                      - گلیچ

- برک بافی                                                                  - متکازین

- پتو بافی                                                                    - مخمل بافی

- ترمه بافی                                                                  - نوار بافی ( پن بافی ، مداخله بافی ، کارت بافی ، خوس بافی ، وریس بافی و نوار بافی علی آباد کتول )

- جاجیم بافی ( موج بافی ، ماشته بافی و ساچیم بافی )                     - پرده بافی

- چادر شب بافی                                                            - حمام سری

- حوله بافی                                                                 - چپری

- دارائی بافی ( ایکات )                                                    - عریض بافی

- زری بافی

- سجاده بافی

ابریشم بافی :

یکی از دست بافته های ظریف که با تار و پود ابریشم الوان تهیه می گردد . نقوش این نوع بافته غالبا بصورت هندسی و برجسته بر روی کار نمایان است و به مصرف لبه یقه ، سر آستین و پیش سینه لباس های محلی فاخر می رسد ( این دست بافته در سال 1356 هجری شمسی برنده جایزه ظریف ترین و زیباترین دستبافته جهان گردید و جایزه یونسکو را از آن یک زن ایرانی از اهالی روستای زاوین در استان خراسان شمالی نمود . )

اِحرامی بافی :

دست بافته ای است از جنس نخ پنبه ای با نقش های بنفش تیره ، آبی یا سیاه بر زمینه سفید که در استان یزد و شهر شوشتر بافته می شود و اکثراً مورد مصرف سجاده ای و یا رومیزی دارد .

اُرمک بافی :

دست بافته ای است که در استان یزد با تار نخی یا ابریشم و پود پنبه ای ، ساده یا راه راه خاکستری و سفید بافته می شود . و برای تولید پیراهن مورد مصرف دارد .

انواع پارچه های سنتی :

این پارچه ها در مناطق مختلف از مواد اولیه متفاوت از جمله پشم ، پنبه ، ابریشم و ... و در رنگ های مختلف بافته می شود که بر اساس همین تفاوت و مورد مصرف آن باشلق کرباس ، قناویز ، فرت ، شمد ، گزی ، متقال ، چفیه ، جیم و ... نامیده می شود .

برک بافی :

نوعی پارچه دست باف سنتی ضخیم که از پشم خود رنگ شتر یا کرک بز و گوسفند و با نقوش ساده یا چهارخانه بافته می شود . بَرَک در بُشرویه استان خراسان بافته می شود . از آن برای دوخت کت و پالتوی زمستانی استفاده می شود .

پتو بافی : 

یکی از دست بافته های سنتی از پشم که در بخشهایی از استان یزد بافته می شود . پتوی بدست آمده را به کمک دست و پا مالش می دهند تا حالت نمدی پیدا کند .

ترمه بافی :

ترمه یکی از دست بافته های بسیار ظریف است که از کرک و ابریشم با نقش های تزئینی سنتی مانند بته جقه ، نقش ترنج ، هندسی و اسلیمی با دستگاه چهاروردی بافته می شود .

جاجیم بافی ( موج بافی ، ماشته بافی و ساچیم بافی ) :

دست بافته ای ست بدون پرز از نخ های تابیده رنگارنگ پشم ، پنبه ، و گاه ابریشم با نقش و نگار که معمولا در رنگهای شاد و زنده می باشد . جاجیم در استان اردبیل ، شمال خراسان ، سمنان و ... بافته می شود .

چادر شب بافی :

چادر شب پارچه ای است دستبافت ، رنگارنگ و چهارخانه که معمولا از الیاف ابریشمی رنگی بافته می شود .

حوله بافی :

نوعی فرآورده نساجی سنتی است که در ابعاد کوچک عرضه می شود . تار و پود آن تماما از نخ پنبه ای بوده و جاذب رطوبت می باشد .

دارائی بافی ( ایکات ) :

نوعی پارچه دستبافت که الیاف ابریشمی آن قبل از بافت ، به شیوه پیچیدن رنگ می شوند .

زری بافی :

یکی از زیبا ترین و پر پیشینه ترین دستبافته های ایرانی است که مایه افتخار هر ایرانی است . تار های زری بافی ، نخ ابریشمی آهار زده و پود آن از الیاف طلایی و نقره ای می باشد . مراکز تولید آن در کاشان ، یزد و کرمان می باشد . نقوش زری معمولا بته جقه ، گل شاه عباسی ، نقش شیر ، آهو ، درختان سرو ، نارون و ... می باشد .

سجاده بافی :

نوعی پارچه دست بافته سنتی از الیاف پشمی و پنبه ای است که تار آن نخ پنبه ای سفید و پود آن به رنگ سیاه می باشد که برای تولید سجاده به کار می رود . معمولا دارای نقوش هندسی بوده و در استان یزد تولید می گردد .

سیاه چادر بافی :

این محصول کاملا سنتی بوده و صرفا توسط عشایر و از پشم بز به رنگ تیره بافته می شود و برای سقف چادر ها از آن استفاده می گردد .

شال بافی :

نوعی دست بافته پشمی چهارگوش بسیار ظریف است که دارای تارهای یک رنگ بوده و نقوش ، توسط پود های رنگی پدیدار می گردند . در این بافت ، سر آزاد پود ها در پشت پارچه دیده می شوند .

شک بافی :

بافتن نوارهائی باریک از نخ هایی به رنگ های طلایی و نقره ای که در استان هرمزگان برای تزئین لباسهای زنانه می بافند .

شعر بافی :

بافت نوعی پارچه ابریشم نازک و اعلا که با استفاده از دستگاه نساجی سنتی و استفاده از تار و پود ابریشم تولید می گردد .

عبا بافی :

بافت پارچه ای از نخ پنبه ای ، پشم شتر یا کرک ، که از آن عبا ( پوشش رویی روحانیان مسلمان ) را تهیه می کنند . پس از پایان بافت پارچه عبا ، عملیات مالش بر روی آن صورت می گیرد تا دست بافته ، حالت نمدی پیدا نماید . بهترین عبا ها را ، در شهر نائین در استان اصفهان می بافند .

گلیچ :

یکی از دستبافته های سنتی است که تارهای آن از نخ پنبه ای پرتاب و پود آن از پشم های الوان می باشد شبیه به گلیم می باشد ولی با دستگاه نساجی سنتی بافته می شود . مصرف آن جهت زیر انداز و با طرح های حیوانات و اشکال حیوانات است .

متکازین :

نوعی دستبافته است که دارای تارهایی از نخ پنبه ای پَر تاب می باشد . زمینه یک رنگ قرمز یا سرمه ای بوده و در حین بافت ، با نخ پشمی سفید بر روی آن نقوش هندسی سفید ، نقش اندازی می گردد . این دستبافته در روستای متکازین از توابع بهشهر تولید می گردد .

مخمل بافی :

بافت نوعی پارچه خواب دار ابریشمی که از حلقه زدن تارها و اضافه نمودن پود های اضافی تولید می شود .

نوار بافی :

بافتن نواری باریک و بلند از جنس نخ ، پشم یا ابریشم دستباف است که در مناطق مختلف شهری و روستایی با طرح های  متفاوت و به نام های مختلف از جمله پن بافی ، مداخله بافی ، کارت بافی ، خوس بافی ، وریس بافی ، و نوار بافی علی آباد کتول بافته می شود و به مصارف تزئینی لباس می رسد . این نوارها به وسیله کارتهایی چهارگوش بافته می شوند .

پرده بافی :

نوعی بافت پرده با الیاف طبیعی یا مصنوعی می باشد و توسط دستگاه نساجی بافته می شود .

حمام سری :

نوعی پارچه دستبافت از کتان یا پشم و موی بز راه دار به رنگ های درخشان که به عنوان زیر انداز در حمام استفاده می شده و امروزه مورد مصرف آن رویه پشتی یا رویه صندلی است .

چپری :

بافتن نوعی پارچه نخ و پشم که از آن برای تهیه پوشاک زمستانی استفاده می شود .

عریض بافی :

عریض پارچه ای است از جنس پشم خالص ، بدون طرح و یک رنگ ، مورد مصرف آن ، برای زیر کار پته دوزی می باشد . به طور معمول به رنگ های قرمز ، سرمه ای ، سبز و یا کرم ( تک رنگ ) بافته می شود .

 

درباره صنایع دستی ایران بیشتر بدانید :

           بافته های داری و زیرانداز ها                                                                                                                   

بازگشت

نساجی سنتی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 
قربانعلی رحیمی گفته : 1396/06/03تاریخ درج نظر :
باسلام ممنون از سایت هنری پر محتوای شما بسیار عالی من هنر نگارگری خواندم ولی تسنیم قطعی گرفتم در این شغل بسیار شریف وارد شوم و میخواهم دستگاه خریداری نمایم لطفاً کمکم کنید
reza گفته : 1396/06/03تاریخ درج نظر :
سلام جناب رحیمی
چه کمکی از دست فروشگاه شُوال بر میاد؟
ما در خدمت هستیم

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .