عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1395/06/27     14:32:50 انتشار این فایل

پوشاک سنتی ایران

پوشاک سنتی ایران

تولیداتی به منظور پوشش بدن و الحاقاتی شامل سربند ها ، پای پوشها ، شالها ، انواع کلاه ها و تزئینات دیگر با کمک وسایل دستی ساده با دوختهای سنتی و پارچه های خاص که در مناطق جغرافیایی و اقلیمی مختلف مطابق بر سنتها ، آداب و رسوم ، نمادهای خاص منطقه بافته و تکمیل می گردد .

این هنر شامل رشته های زیر می باشد :

- البسه محلی

- بافتنی های سنتی ( کلاه ، جوراب و ... )

- برقع

- پای پوش های سنتی ( رویه بافی گیوه ، گیوه چینی ، آجیده دوزی یا تخت کشی ، گیوه دوزی ، گیوه بافی ، چاروق دوزی ، چموش دوزی )

- پوستین دوزی

- عروسک بافی

- قلاب بافی

- مجسمه های محلی ( مومی )

البسه محلی :

انواع متنوع پوشاک مناطق مختلف ایران که بر اساس آداب ، فرهنگ ، مذهب و آب و هوای هر منطقه ، از جنس ، رنگ و فرم های خاص منطقه برخوردار است .

بافتنی های سنتی ( کلاه ، جوراب و . . . ) :

این هنر عبارتست از بافت جوراب ، شال گردن ، بلوز ، کلاه و . . . بوسیله میل بافتنی از پشم های رنگی الوان یا ابریشم که در بیشتر مناطق شهری ، عشایری و روستایی ایران که دارای زمستانهای سرد هستند تولید می گردد .

برقع :

قطعه پارچه ای سوزندوزی شده و یا تکه چرم ظریفی است که زنان جنوب کشور چون نقاب یا روبنده به وسیله قیطان هایی به پشت سر برده گره می زنند به عنوان حجاب مورد استفاده قرار می دهند .

پای پوشهای سنتی : 

از جمله هنر های سنتی و صنایع دستی می باشد که در مناطق مختلف و بر اساس شرایط آب و هوایی تولید می گردد و مورد استفاده روستائیان و عشایر می باشد . مواد اولیه مورد مصرف در این هنر بصورت عمده نخ پنبه ای و در برخی از موارد ابریشم ، چرم و . . . می باشد از جمله پای پوش های سنتی می توان به انواع گیوه ، چاروق ، چموش دوزی و . . . اشاره کرد .

پوستین دوزی :

یکی از پوشاک مصرفی مناطق سرد سیر می باشد که با اشکال مختلف از جمله کت ، کلاه ، دستکش و . . . از پوست گوسفند تولید می شود . در این هنر پوست را مثل جیر آماده می کنند که هنگام پوشیدن پشم گوسفند در روی لباس یا بدن قرار می گیرد . روی آن را با رودوزی های مختلف تزئین می کنند . مشهد یکی از مراکز مهم تولید پوستین های مرغوب است .

عروسک بافی :

هنری است که در آن با استفاده از میل و قلاب بافتنی ، عروسکهای متنوع و رنگارنگی بافته و درون آن را با پنبه یا پشم پر می کنند . سپس الحاقاتی مانند کلاه و دامن را به آن می افزایند . این عروسکها عمدتاً در ماسوله تولید می شود .

قلاب بافی :

بافت انواع محصولاتی از قبیل لباس ، کلاه ، دستکش ، انواع رومیزی ، عروسک های بافتنی و . . . توسط قلاب ( میله ای با نوک خمیده ) و با استفاده از الیاف طبیعی را قلاب بافی می گویند .

 

سفال ، سرامیک و کاشی سنتی مقاله بعدیست که باید در موردش بدانید                                                                                          

بازگشت

پوشاک سنتی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .