عنوان مقاله
     تاریخ و زمان درج     1395/11/04     12:36:44 انتشار این فایل

صنایع دستی چرمی

صنایع دستی چرمی

به تولیداتی گفته می شود که با استفاده از چرم و پوست دباغی و آماده شده به عنوان مواد اولیه با طرح و نقوش سنتی ، مصنوعات مختلفی با تکنیک های مختلفی مانند : نقش اندازی ضربی ، سوخت ، معرق ، نقاشی روی چرم و ... تهیه می گردد .

این هنر شامل رشته های زیر می باشد :

- جلد سازی چرمی

- سراجی سنتی

- سوخت روی چرم

- معرق چرم

- نقاشی روی چرم

- نقش اندازی ضربی روی چرم

- زین سازی

 

جلد سازی چرمی سنتی :

تهیه جلد کتاب از چرم که بسته به نوع تکنیک ساخت انواع مختلف دارد از جمله : جلد لاکی ، جلد معرق ، جلد ساغری ، جلد سوخت ، جلد تیماج ، جلد ضربی .

سراجی سنتی :

آماده سازی چرم دباغی شده جهت مصرف و ساخت انواع محصولات کاربردی را سراجی سنتی می گویند .

سوخت روی چرم :

در این هنر قالبی فلزی که دارای طرح مورد نظر بوده را داغ نموده و با فشار یا ضربات چکش بر روی چرم ، طرح مورد نظر را منتقل می نمایند .

معرق چرم :

معرق چرم عبارت است از ساخت و تهیه جلد کتاب یا انواع تولیدات چرمی با استفاده از قطعات بریده شده ( گاه رشته های چرم ) و اتصال آنها به یکدیگر بر روی زیر ساخت ، نقوش معمولا بته جقه و اسلیمی و ختایی می باشد .

نقاشی روی چرم :

عبارت است از نقاشی و طراحی بر روی چرم که معمولا این کار بر روی چرم گوسفندی دباغی شده به رنگ کرم انجام می گیرد .

نقش اندازی ضربی روی چرم :

برای نقش اندازی ضربی ، روی قطعه های فلزی ، نقوش مورد نظر را منقور ( حک ) نموده ، سپس آن را روی چرم به عما آمده با فشاری مناسب و موزون می کوبند تا سطح چرم مرطوب شده ، اثر نقش فلز انعکاس یابد . گاه این فرو رفتگی ها را با طلا یا نقره می پوشانند و در نتیجه برجستگی های منقوش روی چرم ، به رنگ اصلی باقی می ماند .

 زین سازی :

ساخت محصولی از چرم که هنگام سواری بر پشت اسب یا الاغ مورد استفاده قرار می گیرد .

 

بازگشت

صنایع دستی چرمی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .