عنوان خبر
     تاریخ و زمان درج     1394/12/16     16:03:12 انتشار این فایل

چند دقیقه ای در غرفه هنرهای معرق و منبت کاری

چند دقیقه ای در غرفه هنرهای معرق و منبت کاری

در دومین روز نمایشگاه سعی داریم شما علاقمندان به هنر را با معرق و منبت کاری آشنا کنیم . سراغ غرفه منبت کاری که رفتیم با جوانی خوش ذوق و خوش مشرب آشنا شدیم که یکی از اساتید هنر منبت کاری می باشد  فرید سرو جهانی اولین فرد منبت کار مرد دراستان زنجان می باشد که در زمینه آموزش منبت ، معرق و معرق منبت فعالیت می کند .

- آقای سرو جهانی هدف شما از حضور در نمایشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی چیه ؟

در وحله ی اول بیشتر آشنا شدن مردم با ارزش ها و فرهنگ اصیل تمدن ایرانی است و در وحله ی دوم آشنایی مردم با هنر معرق کاری ، منبت کاری ، معرق منبت و همچنین ارائه ی سبک های جدیدی از این هنر می باشد .

- منظورتان از سبک های جدید چیه بیشتر توضیح دهید ؟

بله من اخیرا تمامی فعالیت هام رو روی یک سبک خاص که در ایران و زنجان خیلی کم کار شده گذاشتم و امیدوارم بتونم این سبک خاص رو بیشتر به جامعه ی هنر معرفی کنم . هنر تفکیک رنگ همان سبکی است که عرض کردم ، این هنر با دقت در شناخت چوب و آنالیز کردن بستگی دارد ، طوری که چشم های هنرمند باید به این سبک کاملا عادت کرده باشد تا یک اثر خوب تولید کند .

تفاوت بین هنر معرق ، منبت و معرق منبت را بیان کنید ؟

بله در حقیقت من با تعریف این سه سبک جواب سوال شما را می دهم :

معرق : قرار گرفتن قطعات چوب های رنگی در کنار هم و به وجود آمدن طراحی مشخص را معرق گویند . گاه دیده می شود که در کنار چوب های رنگی از مصالحی چون عاج ، صدف ، و استخوان هم استفاده می شود .

منبت : هنر کنده کاری نقوش به روی چوب را منبت گویند . قابل توجه است که منبت می تواند به صورت یک تکه یا چند تکه انجام شود .

معرق منبت : معرقی که نقشهای آن برجسته است معرق منبت گفته می شود . برای ساخت معرق منبت همه قطعه ها را مانند معرق مبرند و بعد آنها را به طور مجزا به شیوه ی منبت کاری ساخت و ساز نموده ، کنار یکدیگر جفت و جور می کنند .

بازگشت

معرق و منبت کاری
معرق و منبت کاری
معرق و منبت کاری
معرق و منبت کاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .