عنوان خبر
     تاریخ و زمان درج     1394/12/18     19:32:36 انتشار این فایل

گزارشی از بازارچه در غرفه قلم زنی

گزارشی از  بازارچه در غرفه قلم زنی

در سومین روز بازارچه صنایع دستی سراغ  غرفه قلم زنی رفتیم و با استاد خدایی  هم کلام شدیم تا ضمن آشنا کردن شما با هنر قلم زنی  به معرفی  آثار این استاد بپردازیم . برای شروع از استاد خواستیم که یک تعریف کلی از هنر قلم زنی داشته باشند :

قلم زنی عبارت است از تزئین و کندن نقوش بر روی اشیای فلزی به ویژه مس ، طلا ، نقره ، برنج و یا  به عبارت دیگر ایجاد خطوط و نقوش به وسیله قلم با ضربه چکش و بر روی اجسام فلزی .

- استاد فرض کنید یک کار خام آماده ی قلم زنی میباشد ، لطفا مراحلی که طی میشود تا یک کار به پایان برسد را توضیح دهید :

مراحل قلم زنی :

برای قلم زنی ابتدا داخل یا زیر ظرف یا سینی مورد نظر را که معمولا از جنس مس یا نقره می باشد را از محلول قیر پر می کنیم تا سرو صدای قلم کمتر به گوش برسد و همچنین مانع از سوراخ شدن ظرف در حین کار شود بعد از این مرحله مرکزیت سینی را یافته و با توجه به آن نقش مورد نظر را روی ظرف رسم کرده و قلم مناسب را انتخاب می کنیم و با چکش بر انتهای قلم می کوبیم تا شیار ها و نقش ها با تغییر شدت ضربه روی ظرف ایجاد شوند .

قلم های این هنر متنوع می باشند و نام های خاص خود را دارند مانند قلم سایه و قلم نیم بر . پس از ایجاد نقش ها قیر را جدا می کنیم و روی شیار ها گرده زغال می ریزیم و روی ظرف را با روغن جلای سیاه می پوشانیم تا به این ترتیب نقش های قلم زده شده به شکل خط های تیره و مشخص دیده شوند .

- استاد چند ساله که قلم زنی می کنید ؟

البته شغل اجدادی ما مسگری است که چندین کارگاه مسگری در بازار پایین در راسته ی مسگرها داریم که هم اکنون مشغول کار هستند ولی به مدت 4 سالی است که مشغول قلم زنی هستم که زیر نظر استاد نقیلو بنیانگذار قلم زنی زنجان این هنر را آموخته ام .

انواع سبک قلم زنی :

سبک های متفاوتی وجود دارد که برای هرکدام مختصری توضیح می دهم :

1. برجسته کاری:
این نوع قلم زنی در اصفهان به جنده کاری معروف است که ابتدا پشت کار را قیر کرده، سپس طرح را روی کار کاربن می­کنیم و با استفاده از قلم نیم بر طرح را تثبیت می­نماییم. پس از تثبیت طرح، قیر را از پشت کار خارج کرده و این بار سطح پردازش شده را قیر می­کنیم و توسط قلم­های جنده کاری که عبارتند از: قوشه، کف رو، کف تخت و غیره ظرف را برجسته می­کنیم.
خطوط نیم بر شده در پشت کار راهنمای عمل قلم زنی می­باشد. پس از اینکه عمل برجسته کاری صورت گرفت، مجدداً قیر را به سمت اولیه گردانده و در این مرحله روسازی و زمینه کردن کار انجام می­پذیرد.
 
2. نیمه برجسته کاری:
در این قلم زنی به جای استفاده از قلم­های برجسته کاری از قلم­های معمولی استفاده می­کنیم و به جای اینکه کار را از پشت برجسته کنیم، از طرف مقابل آنقدر زمینه را پائین می­بریم که سطح پردازش شده نمایان شود.
 
3. ریزه قلم زنی:
در این روش، کار پس از قیر شدن طراحی شده و سپس نیم بر و رو سازی و زمینه می­گردد که دارای برجستگی نمی­باشد و بیشتر از طرح­های گل و مرغ اسلیمی و ... استفاده می­گردد.
 
4. حکاکی:
در این روش کار به جای استفاده از چند قلم تنها از یک قلم استفاده شده و این قلم، عمل قلم زنی را انجام می­دهد. در واقع در این نوع قلم زنی توسط قلم تیزی گوشت فلز کنده می­شود. البته در این سبک ، کنده کاری زنجان با ظرافت بالایی نسبت به سبک اصفهان کار می شود و به خاطر عمیق تر بودن شیار ها ، سبک زنجان ماندگاری به نسبت بالاتری را دارا می باشد .
 
5. مشبک کاری:
در این روش به جای اینکه در ریزه قلم زنی زمینه بزنیم یا در برجسته کاری زمینه را بخوابانیم، زمینه را از سطح فلز جدا می­کنیم. از این روش معمولاً در قدیم در ساخت و سازهای چراغ­های فانوسی و محل هایی که قرار است از آنها آب عبور کند استفاده می­شد.

 

 

 

بازگشت

قلم زنی
قلم زنی
قلم زنی
قلم زنی
قلم زنی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .