عنوان خبر
     تاریخ و زمان درج     1394/12/21     19:27:33 انتشار این فایل

گزارشی از غرفه کاشی کاری

گزارشی از غرفه کاشی کاری

امروز در خدمت آقای محمد تقی نصیری بودیم ، جوانی که از دوران نوجوانی  به هنر خوش نویسی علاقه پیدا کرده و ضمن آموزش نزد اساتید زنجان به جهت تحصیل عازم شهر تبریز شد و در آنجا از محضر اساتیدی چون وجد نیا و کرمانی کمال استفاده را برده تا در هنر خوش نویسی به مراتب بالاتری دست یابد .

از آنجایی که به خوش نویسی به سبک ثلث و نسخ که مخصوص خطوط قرآنی می باشد علاقه پیدا کرد و کم کم به سمت کتیبه نویسی بر سر در مساجد کشیده شد و پس از تحقیق و پژوهش در موضوع کتیبه نویسی مساجد به هنر کاشی هفت رنگ علاقه پیدا کرد و در کارگاهی که در تبریز وجود داشت مشغول به کار کاشی کاری هفت رنگ شد و بعد از اتمام تحصیلات با  بازگشت به شهر زنجان به دلیل عدم وجود استاد کار در این موضوع با مشکلاتی مواجه شد که با عزمی راسخ با انجام آزمایش های گوناگون بالاخره با تهیه یک کوره کارگاه خودش را راه اندازی کرد و هم اکنون یکی از موفق ترین کاشی کار های شهر زنجان به شمار می رود که اکثر کاشی کاری های شهر زنجان را ایشان انجام داده اند . 

یکی از کارهایی که استاد نصیری انجام داده اند کاشی کاری همین بازارچه ای است که در آن هنرمندان صنایع دستی زنجان مشغول به ارائه کارهای خود میباشند .

تعریف کاشی هفت رنگ از زبان استاد نصیری :

یکی از تجلی های معماری اسلامی که بصورت نقوش اسلیمی ، شمسه ، ترنج و مزین شده به آیات قرآن کریم می باشد که بر روی کاشی با اکسید فلزات و رنگ های سنتی بر روی کاشی اجرا می شود.
تاریخچه کاشی کاری به قبل از اسلام بر می گردد که علاوه بر استفاده در مساجد و ابنیه های تاریخی ، بصورت تزئینی نیز استفاده می شد.
در آخر گزارش انتظاراتی از سوی استاد نصیری نسبت به مسئولین ذیربط بیان شد که به اختصار در زیر آمده است :
1-  از نظر مکان کارگاه به شدت در مضیقه هستیم.
2-  مشکلاتی که از سوی سازمان محیط زیست مطرح می شود در حالی که تمامی مصالحی که به کار گرفته می شود سنتی است و شیمیایی نمی باشد.
3-  عدم استفاده از تعرفه برق حمایتی که هزینه های زیادی بر دوش ما می گذارد.

 

بازگشت

کاشی هفت رنگ
کاشی هفت رنگ
کاشی هفت رنگ
کاشی هفت رنگ
کاشی هفت رنگ

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .