عنوان خبر
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/03/09     12:09:07 انتشار این فایل

لحظه شماری برای تبدیل زنجان به پایتخت صنایع دستی فلزی جهان

لحظه شماری برای تبدیل زنجان به پایتخت صنایع دستی فلزی جهان

محمود علی محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زنجان پرونده مستندهای لازم برای ثبت این استان به عنوان پایتخت صنایع دستی فلزکاری کشور و سپس در سطح جهانی را به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال کرده است.
وی یادآورشد: در وهله نخست صنایع دستی فلزی این استان باید به ثبت ملی برسد تا بتوان حرکت های لازم را برای ثبت نام آن به عنوان پایتخت جهانی صنایع دستی فلزکاری را آغاز کرد.
علی محمدی اظهار کرد: کلیدهای تحقق این موضوع خورده است و امید می رود بتوان به زودی زنجان را به عنوان پایتخت صنایع دستی فلزی جهان معرفی کرد.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان به ویژگی های مختلف صنایع دستی فلزکاری در این استان اشاره کرد و گفت: زنجان صنایع دستی فلزکاری را در حیطه های مختلف دارد که از آن جمله مسگری، فولاد، چاقو سازی، ملیله کاری، چلنگری و کار با طلا از مهمترین آنها محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: صنایع دستی که در حوزه مس، چاقو و ملیله در زنجان تولید می شود در نوع خود منحصر به فرد به شمار می آید و به جرات می توان گفت که در کشور حرف اول را می زند.
علی محمدی یکی از مهمترین ویژگی های صنایع دستی فلزی زنجان را تکنیک های منحصر به فرد و ابتکار به کار رفته در آن خواند و ادامه داد: زنجان به حتم در موضوع چاقو و ملیله سرآمد کشور است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان گفت: در استان های دیگر در زمینه صنایع دستی فلزی فعالیت وجود دارد و به جرات می توان گفت که فعالیت زنجان به نسبت دیگر استان ها خیلی بالاتر است و مدعی هستیم که زنجان قطب فلزکاری کشور است.
مهمترین صنایع دستی زنجان را مسگری، حکاکی روی مس، ملیله کاری، چاقو سازی، چلنگری، فرش بافی، چاروق دوزی و جاجیم بافی تشکیل می دهند.

منبع خبرایرنا

 

بازگشت

لحظه شماری برای تبدیل زنجان به پایتخت صنایع دستی فلزی جهان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .