عنوان خبر
مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1395/05/08     19:04:59 انتشار این فایل

تخفیف ویژه به مناسبت بزرگداشت شیخ اشراق و روز زنجان

تخفیف ویژه به مناسبت بزرگداشت شیخ اشراق و روز زنجان

فروشگاه اینترنتی شُوال به مناسبت روز بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی (شیخ اشراق) و روز زنجان اقدام به فروش تمامی محصولات خود با تخفیف هشت درصدی کرده است .


مختصری از زندگی و تالیفات شیخ اشراق

شهاب الدین یحیی بن حبش بن امیرک ابوالفتوح سهروردی ملقب به شیخ اشراق - شیخ شهید -شهاب الدین ، در سال 549 هجری قمری / 1155 میلادی در دهکده سهرورد از توابع شهرستان خدابنده واقع در استان زنجان متولد شد . مقدمات حکمت و منطق را نزد مجدالدین جیلی ( استادِ فخر رازی ) در شهر مراغه آموخت به زودی به دلیل نبوغ و وحدت ذهن سرآمد عصر خود شد.پس از آن در اصفهان از محضر ظهیر الدین قاری تحصیل کرد. پس از اتمام تحصیلات به سفر در ایران پرداخت و با بزرگان تصوف آن زمان دیدار کرد سپس به شام ( سوریه کنونی) سفری داشت و در آنجا پس از همنشینی و دیدار با ملک ظاهر فرزند صلاح الدین ایوبی ( سردار معروف مسلمانان در جنگ های صلیبی) پیشنهاد او به اسکان در شهر حلب را پذیرفت .

در آنجا یکی از بزرگترین نوشته های خود حکمت الاشراق را به پایان رسانید.

اما سخنان بی پرده و بی احتیاطی او در بیان مباحث فلسفی و هوش فراوانش که او را در مباحثه بر تمامی رقبا فائق می آورد .به مرور دشمنی علمای قشری را پدید آورد. سرانجام به دستاویز آن که سخنان وی برخلاف اصول دین است درخواست قتل او را از ملک ظاهر خواستند اما وقتی مخالفت ملک ظاهر را دیدند به زودی شکایت خود را به پیش صلاح الدین ایوبی برده و صلاح الدین برای حفظ اعتبار خود درخواست آنان را پذیرفت.

به همین دلیل ، پسرش ملک ظاهر به دستور پدر سهروردی را در 5 رجب سال 587 هجری قمری به زندان افکند و شیخ در همان جا از دنیا رفت .او در زمان مرگ تنها 38 سال سن داشت .هم اکنون مزار وی در مسجد امام سهروردی شهر حلب قرار دارد. دلیل اصلی مرگ وی معلوم نیست اما مشهوراست شیخ به دلیل گرسنگی از دنیا رفته است.

مهمترین دلیل شهرت او ترکیب فلسفه ایرانی و یونانی  با فلسفه اسلامی است که به مکتب فلسفی اشراق معروف است . سهروردی را رهبر افلاطونیان جهان اسلام نام نهاده اند . مکتب او مجموعه ای است از افکار و فلسفه های افلاطون ، ارسطو ، نوافلاطونیان ، زرتشت و هرمس ،اسطوره تحوت و آرای نخستین صوفیان مسلمان جهان اسلام.

از آثار او می توان به کتاب های زیر اشاره کرد :
 - المشارح و المطارحات در منطق ، طبیعیات و الهیات
 - التلویحات 
 - حکمت الاشراق (مشهور ترین کتاب او )
 - اللمحات 
 - الالواح المعادیه 

 - الهیاکل النوریه 

 - المقاومات 

 - الرمز المومی 

 - المبداء و المعاد 

 - بستان القلوب 

 - طوارق الانوار

 - التنقیحات فی الاصول

 - کلمه التصوف 

 - البارقات الالهیه 

 - النفحات المساویه

 - لوامع الانوار  

 - الرقم القدسی 

 - اعتقاد الحکما

 - کتاب الصبر 

 - رساله العشق 

 - رساله در حالت طفولیت

 - رساله روزی با جماعت صوفیان 

 - رساله عقل 

 - شرح رساله آواز پر جبرئیل 

 - رساله پرتو نامه 

 - رساله لغت موران 

 - رساله غربت الغریبه

 - رساله صفیر سیمرغ

 - رساله الطیر 

 - رساله تفسیر آیات 

- عقل سرخ  و ده ها رساله دیگر

بازگشت

بزرگداشت شیخ اشراق

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .