تاریخ و زمان درج     1395/01/29     10:49:03 انتشار این فایل

چاقوی زنجان

چاقوی زنجان

صنعت چاقو سازی در زنجان بطور قطع ماحصل عواملی چون موقعیت جغرافیایی و نقش زنجان در جنگ های مختلف تاریخی ( قبل از اسلام و بعد از اسلام ) ، موقعیت سوق الجیشی استان نسبت به استان های همجوار ، قرار گرفتن بر سر تمدن های شرقی ، غربی و نزدیکی به فلات مرکزی ، فراهم بودن مواد اولیه ، معادن غنی آهن و مس و . . . می باشد .

قدیمی ترین چاقوی به دست آمده ، از مجموعه ی مرد نمکی در معدن نمک چهرآباد ( روستای حمزه لو ) متعلق به هیجده قرن پیش می باشد . این چاقو دارای دسته ای از شاخ بز و طول آن 11 سانتی متر که با استفاده از دو میخ پرچ به تیغه ای متصل گردیده که طول تیغه 5/8 سانتی متر می باشد ، در عرض آن شکافی تعبیه شده که احتمالا وسیله ای ششبیه سنجاق در آن جاسازی شده است . چاقوی مزبور را می توان به عنوان اولین و قدیمی ترین سند موثق به دست آمده در خصوص صنعت چاقو سازی زنجان نام برد .

در کتاب ( شاه جنگ ایرانیان در یونان و چالدران ) می خوانیم : اسلحه در بسیاری از شهر های ایران ساخته می شد ولی چند مرکز اسلحه سازی در ایران بیش از سایر نقاط اهمیت داشت ، یکی از آن ها کرند بود که انواع اسلحه از جمله زره ، کاسک ( کلاه خود ) را در آنجا می ساختند و دیگری زنگان یا زنجان به شمار می آمد و صنعتگران زنجانی در ساختن شمشیر و خنجر مهارت داشتند . در دوره ی صفویه استادانی چون عبدالغفار سکاک ( پیشوای دینی ) نقش مهمی در رونق چاقو سازی زنجان داشته است . در دوره ی قاجاریه چاقو های ساخت حسن ( نام استاد زنجانی از استادان آن دوره ) معروف بوده است .

از حدود قرن 10 هجری قمری شهر زنجان یکی از مراکز مهم صنعتی بوده است که در آن کارگاه های مختلف اسلحه سازی دایر و چاقوسازی نیز یکی از صنایع جنبی آن محسوب می شده است .

از دیگر مدارک موثق موجود در مرکز اسناد ملی می توان به مکاتبات معمول شده و یک برگ صورتجلسه ی چاقوسازان به تاریخ 1323 شمسی اشاره نمود . در این سند ذیقیمت اسامی و امضا 31 نفر از چاقوسازان زنجانی قید گردیده است .

هم اکنون نیز زنجان قطب چاقو سازی کشور می باشد و انواع چاقو و ملحقات آن در این شهر توسط صنعتگران هنرمند ساخته می شود . تیغه چاقو ها عمدتا از فولاد و دسته چاقو بنا به کاربردی و تزئینی بودن آن از شاخ گوزن و گاومیش ، استخوان حیوانات ، صدف طبیعی ، فیبر و مواد مصنوعی دیگر می باشد .

انواع چاقوهای ساخت زنجان :
چاقوی جیبی ساده - چاقوی ضامن دار - چاقوهای باغبانی و پیوندزنی - چاقوهای قصابی - چاقوی سلاخی - کارد آشپزخانه - کارد و چنگال - کارد کره خوری - قلمتراش - کاردهای شکاری - قمه - قداره - خنجر - قندشکن - ست چند کاره مسافرتی ( چاقو ، قلمتراش ، قیچی ، قاشق ، چنگال )

 

 

 

 

بازگشت

صنعت چاقوی زنجان
صنعت چاقوی زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .