تاریخ و زمان درج     1395/03/15     16:59:03 انتشار این فایل

چاروق زنجان

چاروق زنجان

چاروق نوعی پای پوش سنتی است که با استفاده از چرم گاو ، نخ های ابریشمی رنگارنگ و نخ گلابتون در انواع مختلف : توری ، پرده بند و تمام چرم ( پشت باز و پشت بسته ) تولید می شود .

بر اساس کشفیات باستان شناسی - چکمه چرمی متعلق به مردان نمکی شماره یک - می توان ریشه صنایع چرمی استان زنجان را حداقل در 2000 سال قبل از میلاد مسیح جست . قدمت هنر چاروق دوزی احتمالا به دوره ی ساسانی و اوج تزئینات آن به دوره ی صفوی می رسد که زیبایی و تنوع طرح و نقوش آن ، چشم هر هنرشناسی را شیفته خود می نماید. خواستگاه این هنر در استان زنجان شهر سلطانیه بوده و از آن منطقه به زنجان منتقل گردیده است .

از انواع چاروق های تولید شده ی استان در طی دوره های مختلف تاریخی  می توان به انواع کنفی ، تمام پوست ، کشاورزی ، تمام چرم ، توری ، پرده بند و ... اشاره نمود ، که هر کدام با روشی خاص و با استفاده از چرم ، پوست عمل آوری شده و مواد مختلفی چون پنبه ، کنف ، ابریشم و ... تهیه می شده است .

چاروق های توری و پرده بند منحصراً در شهر زنجان تولید می شود و چاروق های چرمی تولیدی بنا به تقاضای مشتری قابلیت تبدیل به انواع روفرشی با تزیینات فوق العاده ظریف را داراست .

بازگشت

چاروق زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .