تاریخ و زمان درج     1395/03/23     11:16:38 انتشار این فایل

زیورآلات

زیورآلات

زیورآلات سنتی زیر شاخه هنر صناعی فلزگری است که توسط مواد گران بهایی چون طلا و در برخی مواقع نقره ساخته می شود و برای تزئین و ترصیع آن از سنگ های گرانبهایی مانند فیروزه - یاقوت - عقیق استفاده می کنند . در برخی از نقاط جغرافیایی ایران بنا به وضعیت خاص سنتی و فرهنگی ، ساکنان آن از نمونه اشیای تزئینی برای البسه و زینت مردمان استفاده می کنند که پایبندی به آن به منزله حفظ ارزش های معنوی و نمادین اینگونه از دست ساخته های هنری است . این گونه زیورآلات سنتی با ابزار ساده ای تهیه می شوند و در ساخت آن از نقوش و طرح های سنتی استفاده می شود که حاوی مفاهیم خاص فرهنگی و سنتی است . در ایران با توجه به وسعت فرهنگی و تنوع موجود هنر ، فلزکاری سنتی از دیر باز مورد توجه بوده و در بخش هایی از آن بنا به ذوق و سلیقه هنرمندان از مشخصه های تصویری خاصی استفاده می شود که به نوعی پیوند فرهنگی بین نقش و طرح های زیورآلات اصیل منطقه می باشد .

در زنجان انگشتر سازی و ساخت زیورآلات ملیله طلا و نقره سابقه ی طولانی داشته و در سال های اخیر نیز تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز از رونق خوبی برخوردار است .

زیورآلات سنتی علاوه بر طلا ، از جنس نقره و طلای عیار پایین نیز ساخته می شوند . بطور کلی نحوه ی ساخت زیورآلات سنتی در هفت مرحله و توسط افراد مختلفی انجام می گیرد تا یک اثر زیبا و با ارزش شکل گیرد . این مراحل عبارتند از :

1 - طراحی

2 - ماکت سازی

3 - اجرا

4 - میناکاری

5 - مرصع کاری

6 - تمیز کاری ( پرداخت )

7 - سرهم سازی قطعات

بازگشت

زیورآلات

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .