تاریخ و زمان درج     1395/03/29     12:25:42 انتشار این فایل

ساز های سنتی

ساز های سنتی

یکی از مهجورترین هنرهای ایرانی که مجال بیان نیافته ، هنر سازسازی است که به تنهایی گستره ای است از زیر شاخه های متنوع که هر کدام در نوع خود با ظرافت و پیچیدگی هایی توأم است ، از آن جمله می توان به ساخت تار ، سه تار ، عود ، سنتور ، کمانچه ، نی ، تمبک ، دف و ... اشاره کرد . این هنر سالیان متمادی به صورت خود جوش به دست هنرمندان عاشق پیشه که محنت سختی ایام و رد و مخالفت عموم را به جان خریده اند در خفا حفظ و اشاعه و امکان حیات یلفته است . در بررسی تاریخی ساخت انواع ساز اطلاعات چندانی مگر در دوره ی قاجاریه حاصل نمی شود . چنین استنتاج شده که به احتمال قریب به یقین اکثراً نوازندگان ساز خود آلات موسیقی مورد نیاز خود را می ساختند . اشاره به عاشیق ها و بخشی ها که خود سازساز بوده اند موید این مطلب است .

در هنر سازسازی استفاده از مصالح بوم آورد ، نیاز های روحی ، روانی ، عاطفی و از طرفی آئین ها ، همچنین ذوق و موشکافی ایرانی از عوامل خلق اثر هنری می باشد . صدای ساز ، شناسنامه ذوق و ظرافت نیاکانمان در طول اعصار و قرون است .

در زنجان نیز اغلب نوازندگان سنتی سازهای مورد علاقه خود را می سازند و با این اوصاف سازندگان متبحر ساز در زمینه انواع ساز های ضربی ، کوبه ای و آرشه ای در این شهر فعالیت داشته و موفقیت های خوبی را هم کسب نموده اند .

بازگشت

ساز های سنتی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .