تاریخ و زمان درج     1395/04/12     13:42:50 انتشار این فایل

غلامعلی رضایی

غلامعلی رضایی

اول آبان 1337 در محله ی شوقی ( مولوی سابق ) در شهر زنجان بدنیا آمد . از سن 6 سالگی وارد بازار کار شد . از اساتید ایشان : استاد ( مختار تاج ) که کفش های چرمی مدل ایتالیایی می دوخت ، استاد ( احمد تاران تاج ) که او هم کفش و چکمه ی ساق یلند و کفش کردی زنانه ( چاموشی 1 ) می دوخت و مرحوم خطیبی که چاروق دوز متبحر و ابداع کننده چاروق توری بود .

استاد رضایی در سال 1356 در مرخصی چند روزه دوره سربازی چاروق تمام چرم را دوخته ، یک جفت پشت باز و یک جفت پشت بسته ، و جفتی 70 تومان به اتحادیه کفاشان فروخت که پس از آن دوخت چاروق تمام چرم در بازار زنجان مرسوم شد . بنابراین می توان استاد رضایی را مبدع چاروق تمام چرم دانست .

وی شاگردان زیادی را در این حرفه تربیت کرده که همگی آن ها چه بعنوان شغل اصلی و یا شغل دوم به آن می پردازند . از جمله شاگردانش : فاطمه عاطفی ، سمیه ابراهیمی ، صفی اله امینی ، مرسل سلطانی ، امیر قوامیان و برادرانش که همگی آن ها علاوه بر دارا بودن پست های مختلف دولتی در ادارات ، به چاروق دوزی نیز می پردازند و دوخت چاروق را سرگرمی خوبی برای اوقات فراغت خود می دانند .

استاد رضایی از سال 1360 از طرف سازمان صنایع دستی دعوت به همکاری شد و از آن سال تاکنون ، طی 30 سال متوالی فعالیت آموزشی در این رشته ، شاگردان زیادی را تربیت نموده است که اکثر آن ها هم اکنون چاروق دوزان متبحری هستند که اغلب در کارگاه های خانگی مشغول به فعالیت می باشند . در ضمن علاوه بر فعالیت در کارگاه آموزشی معاونت صنایع دستی ، در کارگاه خود نیز به همراه 6 نفر از شاگردانش انواع چاروق توری ، چاروق پرده بند و چاروق تمام چرم را در سایز های متفاوت زنانه و بچه گانه تولید می نمایند .

 

 

 

بازگشت

چاروق زنجان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .