تاریخ و زمان درج     1395/07/15     11:11:46 انتشار این فایل

برخی از صنایع دستی مستظرفه ایران کدامند ؟

برخی از صنایع دستی مستظرفه ایران کدامند ؟

مستظرفه لغتی استه که در گذشته در خصوص هنر های زیبا و ظریف به کار برده می شد ولیکن امروزه صنایع دستی مستظرفه مجموعه ای از هنر هایی است که به خلق آثاری زیبا و بدیع بر روی کاغذ می پردازد و همچنین هنر هایی است که در آن نقاشی و طراحی های ظریف استفاده گردیده است . در این هنر از طرح ها و نقشهای سنتی از قبیل : ختایی ، اسلیمی ، نقوش حیوانی ، هندسی ، گیاهی و ... بهره گرفته می شود .

این هنر شامل رشته های زیر می باشد :

- پاپیه ماشه

- تشعیر

- جلد سازی

- صحافی سنتی

- طراحی سنتی ( طراحی فرش و ... )

- قطاعی ( کاغذ و پارچه )

- کاغذ سازی دستی

- نقاشی سنتی دیواری

- نقاشی سنتی روی استخوان

- نقاشی قهوه خانه ای

- نقاشی گل و مرغ

- نقاشی لاکی

- نگارگری ( نقاشی ایرانی ، مینیاتور )

 

پاپیه ماشه :

تولیداتی محکم و سبک که از خمیر کاغذ های باطله ، چسب و بعضی افزودنی ها ساخته شده ، سطح آن را با لاک مخصوص به زنگ سیاه یا قهوه ای در آورده و روی آن را نقاشی نموده و در مرحله آخر به آن روغن می زنند . عموما برای ساخت جلد کتاب ، قلمدان ، جعبه و اشیا هنری به کار می رود .

تذهیب :

آرایش صفحه کتاب یا کاغذ با آب طلا و هرگونه آرایش حاشیه کتاب یا کاغذ با نقوش گل و بوته ، هندسی و اسلیمی . عمل تذهیب برای تزئین آثار نگارگری و یا خوشنویسی و مهمتر از همه سوره ها و آیات قرآن کریم به کار می رفته است .

تشعیر :

آرایش صفحه کتاب یا میان سطر های نوشته با استفاده از نقوش تزئینی که در اغلب نقش پردازیها و آثار نگارگری و نسخ خطی به کار می رود و مشتمل بر نقوش تزئینی اسلیمی ، ختایی ، تصویر جانوران و گیاهان می باشد .

جلد سازی :

هنری است که با استفاده از چرمهای مرغوب برای زیباتر شدن کتب دست نویس یا قرآن مجید ، ساخته و پرداخته می شود . انواع مختلف سوخت ، حکاکی ، طلا کوبی و ... بر روی این جلد ها صورت می گیرد .

صحافی سنتی :

این هنر عبارت است از هنر کنار هم قرار دادن صفحات یک کتاب و جلد کردن آن بطور دستی . در قدیم برای مجلد ساختن کتب دست نویس مورد مصرف داشته و امروزه برای مرمت کتب قدیمی و آسیب دیده به کار می رود .

قطاعی ( کاغذ و پارچه ) :

هنر برش کاغذ با طرح ها و نقش های گوناگون . به این ترتیب که هرمند پس از طراحی روی کاغذ ساده یا رنگین ، نقش را با مقراض یا قیچی آنچنان با دقت و ظرافت از میان کاغذ در می آورد که شکل اصلی خود را کاملا حفظ کند و سپس با چسباندن آن بر زمینه ای رنگی آن را کامل می کند .

کاغذ سازی دستی :

ساخت کاغذ با روش های سنتی . به این ترتیب که از خمیر کاغذ های سفید یا باطله و از الیاف گیاهی ، گلهای خشک ، الیاف گونی و نخهای الوان خمیری تهیه می کنند این خمیر پس از خشک شدن ، پرس شدن و صیقل خوردن ، دارای سطح زیبایی می شود که زمینه جالبی را برای کار های خاص به هنرمندان می دهد .

نقاشی سنتی دیواری :

یا دیوار نگاری نقاشی است که روی سطح دیوار انجام می شود و از نقش های سنتی ایرانی در آن استفاده می گردد .

نقاشی سنتی روی استخوان :

هنری است که در آن هنرمند طرح ها و نقوش سنتی را روی قسمتی از استخوان صیقل داده شده نقاشی می کند و اشیاء تزئینی و کاربردی زیبایی تولید می کند .

نقاشی قهوه خانه ای :

نوعی نقاشی روایی ، حماسی که موضوعات آن عموما روایت داستان های شاهنامه یا حماسه کربلا می باشد و بر دیوار قهوه خانه ها یا روی یک پرده کشیده می شود و نقالان از روی آنها به نقالی آن روایات می پردازند .

نقاشی گل و مرغ :

نقاشی که عناصر آن انواع گل ها و پرنده ها می باشد و عموما با آبرنگ کشیده می شود .

نقاشی لاکی :

هنری است که در آن سطح کار  را با لاک مخصوص به رنگ سیاه یا قهوه ای در آورده و روی آن را نقاشی نموده و در مرحله آخر به آن روغن می زنند .

نگارگری :

نقاشی ایرانی یا همان مینیاتور به نوعی از نقاشی اطلاق می شود که مخصوص ایران است و عمده ترین ویژگی آن نداشتن بعد و پرسپکتیو است . یعنی نقاشی به وسیله چرخش قلم مو و نازک و ضخیم کردن خط سعی در نشان دادن حجم و عمق و بعد دارد .

 

 

بازگشت

صنایع دستی مستظرفه

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .