مدیر سایت     تاریخ و زمان درج     1399/10/27     09:25:00 انتشار این فایل

هنر گلیم بافی (بخش چهارم)

هنر گلیم بافی (بخش چهارم)

قشقایى ها
اکثریت بافتهاى این منطقه در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم منسوب به شهر شیراز بوده است. و مبدأ و هویت بسیارى از قالى ها و گلیمهاى این ناحیه مبهم باقى ماند.
در میان تمام قبایل جنوبی، قشقایى ها به خاطر کیفیت نیرومند رنگ آمیزى دستبافت هاى خود شهرت بسیار دارند. قشقایى ها از مشهورترین و ثروتمندترین اقوام ایرانى هستند و هنر بى نظیر آنان در بافت گلیم آشکار مى شود. آنها در بافت گلیم هاى خود از پشم رشتهاى بلند، محکم و درخشان گوسفند پروار استفاده مى کنند که در کوچهاى درازمدت نیز به نسبت سایر گوسفندان مقاومت بیشترى دارند. گلیم هاى قشقایى شاید از مشهورترین گلیم هاى ایرانى باشد، که قدرت و انرژى طراحى آنها در هیچ جاى دیگر یافت نمى شود. گلیم هاى قشقایى داراى برش چاکدار است و گاه در آنها از تارهاى نخى و پشم طبیعى قهوه اى نیز استفاده مى شود.

طرح متن در گلیم هاى قشقایى ترنج هاى هندسى شکل و نگاره هاى پراکنده بر روى طرح هاى شبکه اى مربع شکل و یا نگاره هایى به صورت نوارهاى افقى مستطیل مىباشد.

گلیم عشایر قشقایی
افشار
ریشهٔ قبایل افشار به قبیله هاى ترک نژاد اُغوز برمى گردد که از دشتهاى «قبچاق» ترکستان مهاجرت کرده اند.
افشارها در میان مردم ترک زبان از اصلى ترین قبیله هاى ایرانى هستند و هنوز تعداد قابل ملاحظه اى از آنها در آذربایجان خمسه، خراسان و کرمان و خوزستان زندگى مى کنند. گلیم هاى افشار احساس خاصى به بیننده منتقل مى کنند.

گلیم هاى افشار خوزستان اکثراً کوچک و به شکل مستطیل است. رنگهاى محدود و تیره دارد و طرح متن، دو یا سه ترنج بر روى بافت یک دست است. گلیم هاى افشار خوزستان در طرح و بافت به دست بافتهاى لُرها شباهت دارد.

گلیم هاى افشار آذربایجان بلند و مستطیل شکل است و بشتر در رنگهاى قرمز تیره، آبى و سفید بافته ممی شود. تارها از نخ و پودها از پشم است و طرح متن ترنج هاى بزرگى است روى زمینهٔ یکدست.
دست بافتهاى افشار خراسان و گلیم هاى آنان «کَلات» نام دارد. در طرح متن آنها از نگاره هاى مرکب کوچک در داخل طرح هاى نوارى شکل و یا نگاره هاى مرکب کوچک در اطراف یک ترنج هندسى تشکیل یافته است. رنگ هاى این دستبافت ها معمولاً قرمز تیره، آبی، قهوهاى شترى و سفید عاجى است. کیفها و وسایل زمینى بسیارى در این ناحیه بافته مى شود.
اشتباهاتى در بافت طرح عجیب این گلیم دیده مى شود. بافنده در بافت برگردان چهار ردیف چپ و راست متشکل از مربعهاى کوچک و رنگى باشیوه متصل جفت قلاب تبحرى نشان نداده است. گلهاى رز کوچک و سفید از مشخصات دست بافتهاى افشار به شمار مى آید.

افشار خراسان : ۱۴/۱ × ۱۴/۱

افشار کرمان مهمترین و بزرگترین قبیله از افشارها است. این قبیله با وجود تولید انبوه قالىهاى گره دار، گلیم هاى زیادى نیز مى بافند که شاید در میان قبایل ایران از بیشترین تنوع و گوناگونى برخوردار باشد. گلیم هاى افشار طرحها و نگاره هاى مختلفى دارد که بعضى از آنان یادآور دستبافت هاى هندى است.

بازگشت

هنر گلیم بافی

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران
نام:  
ایمیل:  
متن دیدگاه:

 

فروشگاه اینترنتی صنایع دستی شُوال

فروشگاه صنایع دستی شُوال بعنوان اولین فروشگاه آنلاین صنایع دستی استان زنجان ، بزرگترین مرجع عرضه هنر دست اساتید زنجانی است . شُوال با گردآوری مجموعه ای کم نظیر از محصولات صنایع دستی استان زنجان که حاصل ساعت ها تلاش و ذوق هنرمندان است سعی بر این دارد که مشتریان نگرانی از بابت اصالت کالا نداشته و با آشتی دوباره برای استفاده از صنایع دستی ایران ، خانواده های ایرانی را با این هنر کم نظیر مانوس کند. در این راستا سعی شده تا با فروش محصولاتی همچون : ظروف مسی از قبیل ظروف کاملاً دست ساز تا ظروف نیمه چکشی، و چاقوی زنجان نظیر، چاقوهای کلکسیونی ، قلم تراش ، کاردآشپزخانه و ... خریدی مطمئن در کمترین زمان برای خریداران میسر شود. امیدواریم با همراهی شما خریدی لذت بخش را فراهم سازیم .